WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Kings
  • Seattle Academy
  • Lynden Christian
  • Overlake
  • South Whidbey
  • Bush
  • Cedar Park Chr. (Bothell)
  • Bear Creek
  • Meridian
2019 Bi-District 1/2 1A Girls Soccer
SHARE

2019 Bi-District 1/2

1A Girls Soccer

Finals at Granite Falls High School
Mon, Nov 4 - Sat, Nov 9

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7.00.

Students w/ASB $5.00.

Children & Senior Citizens $5.00.

Tournament Seeding

1D1 #1Kings
2D2 #1Seattle Academy
3D1 #2Lynden Christian
4D2 #2Overlake
5D1 #3South Whidbey
6D2 #3Bush
7D1 #4Cedar Park Chr. (Bothell)
8D2 #4Bear Creek
9D1 #5Meridian
Mon, Nov 4 - Sat, Nov 9
Finals at Granite Falls High School
November 4
Play-In
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 7
  
November 9
 
         
#6 Kings 2
Seattle Acad 0
         
   
#1 Cedar Park Chr. 1
Bush 4
     
     
#3 Bush 4
Lynden Chr 3
   
#A Meridian 1
Bear Creek 4
       
       
#5 Lynden Chr 2
Overlake 1
  
#2 Bear Creek 0
South Whidbey 4
     
     
#4 South Whidbey 5
Overlake 1
  
        
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 5 to State)

First Place
Winner Game 6
Second Place
Loser Game 6
Third Place
Winner Game 3
Fourth Place
Winner Game 4
Fifth Place
Winner Game 5
Mon, Nov 4 - Sat, Nov 9
Finals at Granite Falls High School
November 4
Play-In
at Higher Seed
  
November 5
at Higher Seed
  
November 7
  
November 9
 
         
#6 Kings 2
Seattle Acad 0
         
   
#1 Cedar Park Chr. 1
Bush 4
     
     
#3 Bush 4
Lynden Chr 3
   
#A Meridian 1
Bear Creek 4
       
       
#5 Lynden Chr 2
Overlake 1
  
#2 Bear Creek 0
South Whidbey 4
     
     
#4 South Whidbey 5
Overlake 1
  
        
         
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 5 to State)

First Place
Winner Game 6
Second Place
Loser Game 6
Third Place
Winner Game 3
Fourth Place
Winner Game 4
Fifth Place
Winner Game 5
 
Monday, November 4, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 3:30 PM
Robinswood East
Meridian 1
@Bear Creek 4
Bear Creek to #2 Out
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 7:00 PM
Oak Harbor HS
Bear Creek 0
@South Whidbey 4
South Whidbey to #4 Out
#1 7:00 PM
Sammamish HS
Cedar Park Chr. (Bothell) 1
@Bush 4
Bush to #3 Out
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 5:00 PM
Granite Falls HS
Bush 4
@Lynden Chr 3
Third Place Lynden Chr to #5
#4 7:00 PM
Granite Falls HS
South Whidbey 5
@Overlake 1
Fourth Place Overlake to #5
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 11:00 AM
Granite Falls HS
Lynden Chr 2
@Overlake 1
Fifth Place Out
#6 1:00 PM
Granite Falls HS
Kings 2
@Seattle Acad 0
First Place Second Place