App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
  • West Seattle
  • Lakeside (Sea)
  • Roosevelt
  • Seattle Prep.
  • Ballard
  • Holy Names Academy
  • Ingraham
  • Eastside Catholic
  • Bishop Blanchet
  • Garfield
  • Bainbridge
  • Lincoln (Seattle)
2019 3A Metro League Girls District Soccer
SHARE
Mon, Oct 28 - Thu, Nov 7
Southwest Athletic Complex & Nathan Hale HS
November 5
  
October 31
  
October 28
at Higher Seed
  
October 30
at Higher Seed
  
November 2
  
November 7
 
      
#1 6 Lincoln (Seattl 0
3 Ballard 2
         
        
#5 3 Ballard 0
1 Lakeside (Sea) 3
      
   
#11 3 Ballard 1
5 Bishop Blanchet 4
          
     
#2 5 Bishop Blanchet 1
4 Eastside Cathol 0
    
#9 1 Lakeside (Sea) 1
2 Roosevelt 0
   
       
#6 5 Bishop Blanchet 1
2 Roosevelt 2
     
#13 5 Bishop Blanchet 0
3 Holy Names Acad 2
            
     
#3 6 Bainbridge 0
3 Holy Names Acad 6
       
#15 2 Seattle Prep. 0
1 Lakeside (Sea) 1
       
#7 3 Holy Names Acad 1
1 West Seattle 2
     
   
#12 3 Holy Names Acad 4
5 Garfield 0
         
     
#4 5 Garfield 3
4 Ingraham 0
    
#10 1 West Seattle 0
2 Seattle Prep. 2
   
#14 2 Roosevelt 5
1 West Seattle 0
      
#8 5 Garfield 0
2 Seattle Prep. 3
     
            
             
#16 3 Holy Names Acad 1
1 West Seattle 0
               
               
Hover mouse over game box for more game deteails
November 5
  
October 31
  
October 28
at Higher Seed
  
October 30
at Higher Seed
  
November 2
  
November 7
 
      
#1 6 Lincoln (Seattl 0
3 Ballard 2
         
        
#5 3 Ballard 0
1 Lakeside (Sea) 3
      
   
#11 3 Ballard 1
5 Bishop Blanchet 4
          
     
#2 5 Bishop Blanchet 1
4 Eastside Cathol 0
    
#9 1 Lakeside (Sea) 1
2 Roosevelt 0
   
       
#6 5 Bishop Blanchet 1
2 Roosevelt 2
     
#13 5 Bishop Blanchet 0
3 Holy Names Acad 2
            
     
#3 6 Bainbridge 0
3 Holy Names Acad 6
       
#15 2 Seattle Prep. 0
1 Lakeside (Sea) 1
       
#7 3 Holy Names Acad 1
1 West Seattle 2
     
   
#12 3 Holy Names Acad 4
5 Garfield 0
         
     
#4 5 Garfield 3
4 Ingraham 0
    
#10 1 West Seattle 0
2 Seattle Prep. 2
   
#14 2 Roosevelt 5
1 West Seattle 0
      
#8 5 Garfield 0
2 Seattle Prep. 3
     
            
             
#16 3 Holy Names Acad 1
1 West Seattle 0
               
               
Tap game box for more game details
 
Monday, October 28, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 3:45 PM
Miller Playfield
Bainbridge 0
@Holy Names Acad 6
Holy Names Acad to #7 Out
#4 4:00 PM
Ingraham HS
Garfield 3
@Ingraham 0
Garfield to #8 Out
#2 6:00 PM
Eastside Catholic HS
Bishop Blanchet 1
@Eastside Catholic 0
Bishop Blanchet to #6 Out
#1 6:30 PM
Ballard HS
Lincoln (Seattle) 0
@Ballard 2
Ballard to #5 Out
 
Wednesday, October 30, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 3:30 PM
Lakeside HS (Sea)
Ballard 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #9 Ballard to #11
#7 4:00 PM
Walt Hundley Field
Holy Names Acad 1
@West Seattle 2
West Seattle to #10 Holy Names Acad to #12
#8 7:00 PM
Memorial Stadium, Sea.
Garfield 0
@Seattle Prep. 3
Seattle Prep. to #10 Garfield to #12
#6 7:00 PM
Roosevelt HS
Bishop Blanchet 1
@Roosevelt 2
Roosevelt to #9 Bishop Blanchet to #11
 
Thursday, October 31, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 5:00 PM
Nathan Hale HS
Ballard 1
@Bishop Blanchet 4
Bishop Blanchet to #13 Out
#12 7:00 PM
Nathan Hale HS
Holy Names Acad 4
@Garfield 0
Holy Names Acad to #13 Out
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 5:00 PM
Southwest Athletic Complex
Lakeside (Sea) 1
@Roosevelt 0
Lakeside (Sea) to #15 Roosevelt to #14
#10 7:00 PM
Southwest Athletic Complex
West Seattle 0
@Seattle Prep. 2
Seattle Prep. to #15 West Seattle to #14
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 5:00 PM
Southwest Athletic Complex
Bishop Blanchet 0
@Holy Names Acad 2
Holy Names Acad to #16 Out
#14 7:00 PM
Southwest Athletic Complex
Roosevelt 5
@West Seattle 0
Third Place West Seattle to #16
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#16 5:00 PM
Southwest Athletic Complex
Holy Names Acad 1
@West Seattle 0
Fourth Place Out
#15 7:30 PM
Southwest Athletic Complex
Seattle Prep. 0
@Lakeside (Sea) 1
First Place Second Place
2019 3A Metro League
Girls District Soccer
Southwest Athletic Complex & Nathan Hale HS
Mon, Oct 28 - Thu, Nov 7

Director:
TBD


Winner of #16 to Metro-KingCo Pigtail game 11/9. Details on KingCo 3A Soccer bracket.
Adults $7.00
Students & Seniors $5.00

Team Awards

(Top 3 to State.
4th Place to PigTail)

First Place
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 14
Fourth Place
Winner Game 16

Tournament Seeding

1Sound #1West Seattle
1Mountain #1Lakeside (Sea)
2KingCo #2
2Sound #2Roosevelt
2Mountain #2Seattle Prep.
3Sound #3Ballard
3Mountain #3Holy Names Academy
4Sound #4Ingraham
4Mountain #4Eastside Catholic
5Mountain #5Bishop Blanchet
5Sound #5Garfield
6Mountain #6Bainbridge
6Sound #6Lincoln (Seattle)