WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • R A Long
  • Kelso
  • Washougal
  • Hudson
  • Prairie
  • Mark Morris
  • Mountain View
  • Fort Vancouver
  • Evergreen (Van)
2019 District 4 2A/3A Girls Slowpitch Softball
SHARE

2019 District 4

2A/3A Girls Slowpitch Softball

Finals at Fort Vancouver High School
Tue, Oct 22 - Thu, Oct 24

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

Rory Oster EMail:rory.oster@camas.wednet.edu

360-833-5760

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1R A Long
2Seed 2Kelso
3Seed 3Washougal
4Seed 4Hudson's Bay
5Seed 5Prairie
6Seed 6Mark Morris
7Seed 7Mountain View
8Seed 8Fort Vancouver
9Seed 9Evergreen (Van)
Tue, Oct 22 - Thu, Oct 24
Finals at Fort Vancouver High School
October 22
Play-In
(at site of #1 Seed)
  
October 22
at Higher Seed
  
October 24
  
October 24
 
   
#1 8 Fort Vancouver 0
1 R A Long 12
      
         
#A 9 Evergreen (Van) 8
8 Fort Vancouver 18
    
#5 1 R A Long 14
5 Prairie 4
   
  
#2 5 Prairie 16
4 Hudson's Bay 4
     
       
        
#8 1 R A Long 8
3 Washougal 7
   
#3 6 Mark Morris 5
3 Washougal 9
     
        
     
#6 3 Washougal 5
2 Kelso 1
   
   
#4 7 Mountain View 6
2 Kelso 12
     
        
        
#7 5 Prairie 7
2 Kelso 5
         
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to State)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
Third Place
Winner Game 7
Tue, Oct 22 - Thu, Oct 24
Finals at Fort Vancouver High School
October 22
Play-In
(at site of #1 Seed)
  
October 22
at Higher Seed
  
October 24
  
October 24
 
   
#1 8 Fort Vancouver 0
1 R A Long 12
      
         
#A 9 Evergreen (Van) 8
8 Fort Vancouver 18
    
#5 1 R A Long 14
5 Prairie 4
   
  
#2 5 Prairie 16
4 Hudson's Bay 4
     
       
        
#8 1 R A Long 8
3 Washougal 7
   
#3 6 Mark Morris 5
3 Washougal 9
     
        
     
#6 3 Washougal 5
2 Kelso 1
   
   
#4 7 Mountain View 6
2 Kelso 12
     
        
        
#7 5 Prairie 7
2 Kelso 5
         
         
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to State)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
Third Place
Winner Game 7
 
Tuesday, October 22, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 2:00 PM
TBD
Evergreen (Van) 8
@Fort Vancouver 18
Fort Vancouver to #1 Out
#1 4:00 PM
TBD
Fort Vancouver 0
@R A Long 12
R A Long to #5 Out
#2 4:00 PM
TBD
Prairie 16
@Hudson's Bay 4
Prairie to #5 Out
#4 4:00 PM
TBD
Mountain View 6
@Kelso 12
Kelso to #6 Out
 
Wednesday, October 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 4:00 PM
TBD
Mark Morris 5
@Washougal 9
Washougal to #6 Out
 
Thursday, October 24, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 1:00 PM
Fort Vancouver HS
R A Long 14
@Prairie 4
R A Long to #8 Prairie to #7
#6 3:00 PM
Fort Vancouver HS
Washougal 5
@Kelso 1
Washougal to #8 Kelso to #7
#7 5:00 PM
Fort Vancouver HS
Prairie 7
@Kelso 5
Third Place Out
#8 7:00 PM
Fort Vancouver HS
R A Long 8
@Washougal 7
First Place Second Place