WPA Logo
WPA Network  
 
 
2020 District 4
1B Boys Basketball
SHARE

2020 District 4
1B Boys Basketball

Finals at Montesano High School
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Columbia #1Naselle
1Coastal #1Taholah
2Columbia #2Three Rivers Christian
2Coastal #2Mary Knight
3Columbia #3Washington School for the Deaf
3Coastal #3North River
4Columbia #4Columbia Adventist
4Coastal #4Oakville
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22
Finals at Montesano High School
February 10
at Higher Seed
  
February 12
at Higher Seed
  
February 15
  
February 20
  
February 22
 
#1 4 Columbia Advent 35
3 North River 45
            
            
  
#3 3 North River 57
2 Three Rivers Ch 61
         
     
#5 2 Three Rivers Ch 56
1 Taholah 73
      
#2 4 Oakville 44
3 Washington for 48
          
       
#8 1 Taholah 58
1 Naselle 53
   
  
#4 3 Washington for 37
2 Mary Knight 46
        
     
#6 2 Mary Knight 36
1 Naselle 90
    
#9 2 Mary Knight 55
1 Naselle 70
          
        
#7 2 Three Rivers Ch 35
2 Mary Knight 52
  
            
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to Regionals)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22
Finals at Montesano High School
February 10
at Higher Seed
  
February 12
at Higher Seed
  
February 15
  
February 20
  
February 22
 
#1 4 Columbia Advent 35
3 North River 45
            
            
  
#3 3 North River 57
2 Three Rivers Ch 61
         
     
#5 2 Three Rivers Ch 56
1 Taholah 73
      
#2 4 Oakville 44
3 Washington for 48
          
       
#8 1 Taholah 58
1 Naselle 53
   
  
#4 3 Washington for 37
2 Mary Knight 46
        
     
#6 2 Mary Knight 36
1 Naselle 90
    
#9 2 Mary Knight 55
1 Naselle 70
          
        
#7 2 Three Rivers Ch 35
2 Mary Knight 52
  
            
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to Regionals)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
 
Monday, February 10, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 6:00 PM
Montesano HS
Columbia Adventist 35
@North River 45
North River to #3 Out
#2 7:00 PM
TBD
Oakville 44
@Washington for the Deaf 48
Washington for the Deaf to #4 Out
 
Wednesday, February 12, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 6:00 PM
TBD
North River 57
@Three Rivers Chr 61
Three Rivers Chr to #5 Out
#4 6:00 PM
TBD
Washington for the Deaf 37
@Mary Knight 46
Mary Knight to #6 Out
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 2:00 PM
Castle Rock HS
Mary Knight 36
@Naselle 90
Naselle to #8 Mary Knight to #7
#5 5:00 PM
Castle Rock HS
Three Rivers Chr 56
@Taholah 73
Taholah to #8 Three Rivers Chr to #7
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 5:00 PM
Montesano HS
Three Rivers Chr 35
@Mary Knight 52
Mary Knight to #9 Out
#8 6:30 PM
Montesano HS
Taholah 58
@Naselle 53
First Place Naselle to #9
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 5:00 PM
Montesano HS
Mary Knight 55
@Naselle 70
Out Out