WPA Logo
WPA Network  
 
 
2020 District 4 1B Girls Basketball
SHARE

2020 District 4

1B Girls Basketball

Finals at Montesano High School
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Columbia #1Naselle
1Coastal #1Taholah
2Columbia #2Columbia Adventist
2Coastal #2Mary Knight
3Columbia #3Three Rivers Christian
3Coastal #3Wishkah Valley
4Columbia #4Washington School for the Deaf
4Coastal #4North River
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22
Finals at Montesano High School
February 11
at Higher Seed
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
  
February 20
  
February 22
 
#1 4 Washington for 21
3 Wishkah Valley 50
            
            
  
#3 3 Wishkah Valley 20
2 Columbia Advent 50
        
#7 2 Columbia Advent 62
2 Mary Knight 15
     
#5 2 Columbia Advent 46
1 Taholah 48
     
#2 4 North River 32
3 Three Rivers Ch 36
         
       
#8 1 Taholah 50
1 Naselle 40
   
  
#4 3 Three Rivers Ch 22
2 Mary Knight 27
        
     
#6 2 Mary Knight 18
1 Naselle 60
     
           
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to Regionals)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
Third Place
Winner Game 7
Tue, Feb 11 - Sat, Feb 22
Finals at Montesano High School
February 11
at Higher Seed
  
February 13
at Higher Seed
  
February 15
  
February 20
  
February 22
 
#1 4 Washington for 21
3 Wishkah Valley 50
            
            
  
#3 3 Wishkah Valley 20
2 Columbia Advent 50
        
#7 2 Columbia Advent 62
2 Mary Knight 15
     
#5 2 Columbia Advent 46
1 Taholah 48
     
#2 4 North River 32
3 Three Rivers Ch 36
         
       
#8 1 Taholah 50
1 Naselle 40
   
  
#4 3 Three Rivers Ch 22
2 Mary Knight 27
        
     
#6 2 Mary Knight 18
1 Naselle 60
     
           
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to Regionals)

First Place
Winner Game 8
Second Place
Loser Game 8
Third Place
Winner Game 7
 
Tuesday, February 11, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 7:00 PM
TBD
Washington for the Deaf 21
@Wishkah Valley 50
Wishkah Valley to #3 Out
#2 7:00 PM
TBD
North River 32
@Three Rivers Chr 36
Three Rivers Chr to #4 Out
 
Thursday, February 13, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 6:00 PM
TBD
Wishkah Valley 20
@Columbia Adventist 50
Columbia Adventist to #5 Out
#4 6:00 PM
TBD
Three Rivers Chr 22
@Mary Knight 27
Mary Knight to #6 Out
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 3:30 PM
Castle Rock HS
Mary Knight 18
@Naselle 60
Naselle to #8 Mary Knight to #7
#5 6:30 PM
Castle Rock HS
Columbia Adventist 46
@Taholah 48
Taholah to #8 Columbia Adventist to #7
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 8:00 PM
Montesano HS
Taholah 50
@Naselle 40
First Place Second Place
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 6:30 PM
Montesano HS
Columbia Adventist 62
@Mary Knight 15
Third Place Out