WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • White River
  • Port Angeles
  • Renton
  • Fife
  • Franklin Pierce
  • Sequim
  • Orting
  • Washington
  • North Kitsap
  • Eatonville
  • Foster
  • Kingston
2020 West Central District 3 2A Girls Basketball
SHARE

2020 West Central District 3

2A Girls Basketball

at Area Sites
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

District 3 Sites
Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.

District 4 Sites
Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1SPSL #1White River
2OLY #1Port Angeles
3SPSL #2Renton
4SPSL #3Fife
5SPSL #4Franklin Pierce
6OLY #2Sequim
7SPSL #5Orting
8SPSL #6Washington
9OLY #3North Kitsap
10SPSL #7Eatonville
11SPSL #8Foster
12OLY #4Kingston
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 12
at Higher Seed
  
February 14
at Higher Seed
  
February 19
  
February 22
 
         
#1 12 Kingston 43
5 Franklin Pierce 51
         
           
#5 5 Franklin Pierce 45
3 Renton 39
      
      
#9 12 Kingston 33
6 Sequim 58
          
   
#15 6 Sequim 53
1 White River 57
    
#2 10 Eatonville 44
7 Orting 34
    
#13 5 Franklin Pierce 38
2 Port Angeles 62
   
         
#6 10 Eatonville 24
2 Port Angeles 65
     
     
#10 7 Orting 31
1 White River 74
         
#17 1 White River 40
3 Renton 34
       
#3 11 Foster 22
6 Sequim 92
       
#19 2 Port Angeles 55
4 Fife 42
         
#7 6 Sequim 49
4 Fife 61
     
     
#11 11 Foster 9
3 Renton 58
         
   
#16 3 Renton 56
10 Eatonville 52
    
#4 9 North Kitsap 54
8 Washington 27
    
#14 4 Fife 53
9 North Kitsap 44
   
         
#8 9 North Kitsap 50
1 White River 43
    
#18 5 Franklin Pierce 30
9 North Kitsap 47
     
#12 8 Washington 28
10 Eatonville 34
        
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
Wed, Feb 12 - Sat, Feb 22
at Area Sites
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 12
at Higher Seed
  
February 14
at Higher Seed
  
February 19
  
February 22
 
         
#1 12 Kingston 43
5 Franklin Pierce 51
         
           
#5 5 Franklin Pierce 45
3 Renton 39
      
      
#9 12 Kingston 33
6 Sequim 58
          
   
#15 6 Sequim 53
1 White River 57
    
#2 10 Eatonville 44
7 Orting 34
    
#13 5 Franklin Pierce 38
2 Port Angeles 62
   
         
#6 10 Eatonville 24
2 Port Angeles 65
     
     
#10 7 Orting 31
1 White River 74
         
#17 1 White River 40
3 Renton 34
       
#3 11 Foster 22
6 Sequim 92
       
#19 2 Port Angeles 55
4 Fife 42
         
#7 6 Sequim 49
4 Fife 61
     
     
#11 11 Foster 9
3 Renton 58
         
   
#16 3 Renton 56
10 Eatonville 52
    
#4 9 North Kitsap 54
8 Washington 27
    
#14 4 Fife 53
9 North Kitsap 44
   
         
#8 9 North Kitsap 50
1 White River 43
    
#18 5 Franklin Pierce 30
9 North Kitsap 47
     
#12 8 Washington 28
10 Eatonville 34
        
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
 
Wednesday, February 12, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 5:30 PM
TBD
Foster 22
@Sequim 92
Sequim to #7 Foster to #11
#1 7:00 PM
TBD
Kingston 43
@Franklin Pierce 51
Franklin Pierce to #5 Kingston to #9
#2 7:00 PM
TBD
Eatonville 44
@Orting 34
Eatonville to #6 Orting to #10
#4 7:00 PM
TBD
North Kitsap 54
@Washington 27
North Kitsap to #8 Washington to #12
 
Friday, February 14, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 7:00 PM
TBD
Franklin Pierce 45
@Renton 39
Franklin Pierce to #13 Renton to #11
#6 7:00 PM
TBD
Eatonville 24
@Port Angeles 65
Port Angeles to #13 Eatonville to #12
#7 7:00 PM
TBD
Sequim 49
@Fife 61
Fife to #14 Sequim to #9
#8 7:00 PM
TBD
North Kitsap 50
@White River 43
North Kitsap to #14 White River to #10
 
Tuesday, February 18, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 6:00 PM
Curtis HS
Kingston 33
@Sequim 58
Sequim to #15 Out
#11 6:00 PM
Bellarmine Prep HS
Foster 9
@Renton 58
Renton to #16 Out
#10 7:45 PM
Curtis HS
Orting 31
@White River 74
White River to #15 Out
#12 7:45 PM
Bellarmine Prep HS
Washington 28
@Eatonville 34
Eatonville to #16 Out
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 6:00 PM
Rogers HS (Puy)
Franklin Pierce 38
@Port Angeles 62
Port Angeles to #19 Franklin Pierce to #18
#14 7:45 PM
Rogers HS (Puy)
Fife 53
@North Kitsap 44
Fife to #19 North Kitsap to #18
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 6:00 PM
Wilson HS
Sequim 53
@White River 57
White River to #17 Out
#16 7:45 PM
Wilson HS
Renton 56
@Eatonville 52
Renton to #17 Out
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 1:45 PM
Bellarmine Prep HS
White River 40
@Renton 34
Fifth Place Sixth Place
#19 4:00 PM
Wilson HS
Port Angeles 55
@Fife 42
First Place Second Place
#18 5:30 PM
Bellarmine Prep HS
Franklin Pierce 30
@North Kitsap 47
Third Place Fourth Place