WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Prairie
  • Bethel
  • Capital
  • Lincoln
  • Kelso
  • Yelm
  • Hudson
  • Gig Harbor
  • Wilson
  • Peninsula
  • Spanaway Lake
  • Bonney Lake
  • Timberline
2020 West Central District 3 3A Girls Basketball
SHARE

2020 West Central District 3

3A Girls Basketball

at Area Sites / Finals at Puyallup High School
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

District 3 Sites
Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.

District 4 Sites
Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1GSHL #1Prairie
1PCL #1Bethel
1SSC #1Capital
2PCL #2Lincoln
2GSHL #2Kelso
2SSC #2Yelm
3GSHL #3Hudson's Bay
3SSC #3Gig Harbor
3PCL #3Wilson
4SSC #4Peninsula
4PCL #4Spanaway Lake
5PCL #5Bonney Lake
5SSC #5Timberline
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22
at Area Sites / Finals at Puyallup High School
February 10
Pigtail Games
  
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 12
Bottom Team Hosts
  
February 14
Bottom Team Hosts
  
February 19
  
February 22
 
#A 5 Bonney Lake 39
5 Timberline 33
           
#1 4 Peninsula 71
2 Yelm 74
         
             
#5 2 Yelm 37
1 Prairie 81
      
        
#9 4 Peninsula 41
2 Kelso 63
          
#B 2 Yelm 52
2 Lincoln 63
     
#15 2 Kelso 71
3 Wilson 72
    
#2 3 Hudson's Bay 50
3 Wilson 45
    
#13 1 Prairie 45
3 Hudson's Bay 46
   
           
#6 3 Hudson's Bay 51
1 Capital 43
     
       
#10 3 Wilson 66
3 Gig Harbor 51
         
   
#17 3 Wilson 50
1 Capital 46
       
#3 5 Bonney Lake 22
2 Kelso 57
       
#19 3 Hudson's Bay 46
2 Lincoln 51
            
#7 2 Kelso 45
2 Lincoln 55
     
        
#11 5 Bonney Lake 41
2 Yelm 43
         
      
#16 2 Yelm 46
1 Capital 49
    
#4 4 Spanaway Lake 40
3 Gig Harbor 55
    
#14 2 Lincoln 55
1 Bethel 52
   
            
#8 3 Gig Harbor 45
1 Bethel 46
    
#18 1 Prairie 50
1 Bethel 51
        
#12 4 Spanaway Lake 59
1 Capital 79
        
                   
                     

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
Mon, Feb 10 - Sat, Feb 22
at Area Sites / Finals at Puyallup High School
February 10
Pigtail Games
  
February 22
  
February 20
  
February 18
  
February 12
Bottom Team Hosts
  
February 14
Bottom Team Hosts
  
February 19
  
February 22
 
#A 5 Bonney Lake 39
5 Timberline 33
           
#1 4 Peninsula 71
2 Yelm 74
         
             
#5 2 Yelm 37
1 Prairie 81
      
        
#9 4 Peninsula 41
2 Kelso 63
          
#B 2 Yelm 52
2 Lincoln 63
     
#15 2 Kelso 71
3 Wilson 72
    
#2 3 Hudson's Bay 50
3 Wilson 45
    
#13 1 Prairie 45
3 Hudson's Bay 46
   
           
#6 3 Hudson's Bay 51
1 Capital 43
     
       
#10 3 Wilson 66
3 Gig Harbor 51
         
   
#17 3 Wilson 50
1 Capital 46
       
#3 5 Bonney Lake 22
2 Kelso 57
       
#19 3 Hudson's Bay 46
2 Lincoln 51
            
#7 2 Kelso 45
2 Lincoln 55
     
        
#11 5 Bonney Lake 41
2 Yelm 43
         
      
#16 2 Yelm 46
1 Capital 49
    
#4 4 Spanaway Lake 40
3 Gig Harbor 55
    
#14 2 Lincoln 55
1 Bethel 52
   
            
#8 3 Gig Harbor 45
1 Bethel 46
    
#18 1 Prairie 50
1 Bethel 51
        
#12 4 Spanaway Lake 59
1 Capital 79
        
                   
                     
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 Regionals)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
 
Monday, February 10, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 6:00 PM
Washington HS
Bonney Lake 39
@Timberline 33
Bonney Lake to #3 Out
B 7:45 PM
Washington HS
Yelm 52
@Lincoln 63
Lincoln to #7 Yelm to #1
 
Wednesday, February 12, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 7:00 PM
TBD
Peninsula 71
@Yelm 74
Yelm to #5 Peninsula to #9
#2 7:00 PM
TBD
Hudson's Bay 50
@Wilson 45
Hudson's Bay to #6 Wilson to #10
#3 7:00 PM
TBD
Bonney Lake 22
@Kelso 57
Kelso to #7 Bonney Lake to #11
#4 7:00 PM
TBD
Spanaway Lake 40
@Gig Harbor 55
Gig Harbor to #8 Spanaway Lake to #12
 
Friday, February 14, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 7:00 PM
TBD
Yelm 37
@Prairie 81
Prairie to #13 Yelm to #11
#6 7:00 PM
TBD
Hudson's Bay 51
@Capital 43
Hudson's Bay to #13 Capital to #12
#7 7:00 PM
TBD
Kelso 45
@Lincoln 55
Lincoln to #14 Kelso to #9
#8 7:00 PM
TBD
Gig Harbor 45
@Bethel 46
Bethel to #14 Gig Harbor to #10
 
Tuesday, February 18, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 6:00 PM
Rogers HS (Puy)
Bonney Lake 41
@Yelm 43
Yelm to #16 Out
#9 6:00 PM
Clover Park HS Gym
Peninsula 41
@Kelso 63
Kelso to #15 Out
#12 7:45 PM
Rogers HS (Puy)
Spanaway Lake 59
@Capital 79
Capital to #16 Out
#10 7:45 PM
Clover Park HS Gym
Wilson 66
@Gig Harbor 51
Wilson to #15 Out
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#14 7:00 PM
Puyallup HS
Lincoln 55
@Bethel 52
Lincoln to #19 Bethel to #18
#13 7:00 PM
Columbia River HS
Prairie 45
@Hudson's Bay 46
Hudson's Bay to #19 Prairie to #18
 
Thursday, February 20, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 6:00 PM
Clover Park HS Gym
Kelso 71
@Wilson 72
Wilson to #17 Out
#16 7:45 PM
Clover Park HS Gym
Yelm 46
@Capital 49
Capital to #17 Out
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 1:45 PM
Rogers HS (Puy)
Wilson 50
@Capital 46
Fifth Place Sixth Place
#19 2:00 PM
Puyallup HS
Hudson's Bay 46
@Lincoln 51
First Place Second Place
#18 5:30 PM
Rogers HS (Puy)
Prairie 50
@Bethel 51
Third Place Fourth Place