WPA Logo
WPA Network  
 
 
2020 EWAC Girls District Basketball
SHARE

2020 EWAC

Girls District Basketball

Granger High School
Thu, Feb 6 - Mon, Feb 17

District 5 Contact

Director: Kent Andersen
Po Box 364
Royal City, WA 99357
E-Mail:pkandersen@ifiber.com
Phone: (509) 346-1500
Fax: (509) 346-1540

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1East #1Columbia (Burbank)
1West #1Tri-Cities Prep
2West #2Mabton
2East #2DeSales
3West #3White Swan
3East #3Walla Walla Valley Academy
4West #4Kittitas
4East #4Dayton/Waitsburg
5East #5Lyle-Wishram
Thu, Feb 6 - Mon, Feb 17
Granger High School
February 17
Play-In Game A - Feb 6
  
February 13
  
February 11
  
February 8
  
February 11
  
February 17
 
#A 5 Lyle 0
4 Kittitas 1
        
#1 3 Walla Walla Val 23
2 Mabton 61
      
              
     
#5 3 Walla Walla Val 31
4 Kittitas 49
    
#7 2 Mabton 34
1 Columbia (Burba 57
   
   
#9 4 Kittitas 36
3 White Swan 62
    
#2 4 Kittitas 28
1 Columbia (Burba 76
     
            
#11 3 White Swan 57
2 Mabton 51
            
#12 1 Columbia (Burba 29
1 Tri-Cities Prep 37
  
#10 2 Mabton 38
2 DeSales 21
     
#3 3 White Swan 75
2 DeSales 67
     
            
     
#6 2 DeSales 60
4 Dayton/Waitsbur 43
    
#8 3 White Swan 29
1 Tri-Cities Prep 53
   
        
#4 4 Dayton/Waitsbur 20
1 Tri-Cities Prep 71
     
             
               

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 4 to Regionals)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
Fourth Place
Loser Game 11
Thu, Feb 6 - Mon, Feb 17
Granger High School
February 17
Play-In Game A - Feb 6
  
February 13
  
February 11
  
February 8
  
February 11
  
February 17
 
#A 5 Lyle 0
4 Kittitas 1
        
#1 3 Walla Walla Val 23
2 Mabton 61
      
              
     
#5 3 Walla Walla Val 31
4 Kittitas 49
    
#7 2 Mabton 34
1 Columbia (Burba 57
   
   
#9 4 Kittitas 36
3 White Swan 62
    
#2 4 Kittitas 28
1 Columbia (Burba 76
     
            
#11 3 White Swan 57
2 Mabton 51
            
#12 1 Columbia (Burba 29
1 Tri-Cities Prep 37
  
#10 2 Mabton 38
2 DeSales 21
     
#3 3 White Swan 75
2 DeSales 67
     
            
     
#6 2 DeSales 60
4 Dayton/Waitsbur 43
    
#8 3 White Swan 29
1 Tri-Cities Prep 53
   
        
#4 4 Dayton/Waitsbur 20
1 Tri-Cities Prep 71
     
             
               
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 4 to Regionals)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
Fourth Place
Loser Game 11
 
Thursday, February 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 7:00 PM
TBD
Lyle 0
@Kittitas 1
Kittitas to #2 Out
 
Saturday, February 8, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 TBD
TBD
Walla Walla Valley Acad 23
@Mabton 61
Mabton to #7 Walla Walla Valley Acad to #5
#2 TBD
TBD
Kittitas 28
@Columbia (Burbank) 76
Columbia (Burbank) to #7 Kittitas to #5
#3 TBD
TBD
White Swan 75
@DeSales 67
White Swan to #8 DeSales to #6
 
Monday, February 10, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 6:00 PM
Columbia-Burbank
Dayton/Waitsburg 20
@Tri-Cities Prep 71
Tri-Cities Prep to #8 Dayton/Waitsburg to #6
 
Tuesday, February 11, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 4:30 PM
TBD
Walla Walla Valley Acad 31
@Kittitas 49
Kittitas to #9 Out
#7 4:30 PM
TBD
Mabton 34
@Columbia (Burbank) 57
Columbia (Burbank) to #12 Mabton to #10
#6 8:00 PM
TBD
DeSales 60
@Dayton/Waitsburg 43
DeSales to #10 Out
#8 8:00 PM
TBD
White Swan 29
@Tri-Cities Prep 53
Tri-Cities Prep to #12 White Swan to #9
 
Thursday, February 13, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 6:00 PM
TBD
Kittitas 36
@White Swan 62
White Swan to #11 Out
#10 7:30 PM
TBD
Mabton 38
@DeSales 21
Mabton to #11 Out
 
Monday, February 17, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 3:00 PM
TBD
White Swan 57
@Mabton 51
Third Place Fourth Place
#12 6:30 PM
TBD
Columbia (Burbank) 29
@Tri-Cities Prep 37
Champion Second Place