WPA Logo
WPA Network  
 
 
Teams have not been assigned yet.
2020 GSL / MCC 4A Boys District 8 Soccer
SHARE

2020 GSL / MCC

4A Boys District 8 Soccer

at Higher Seed
Thu, May 7 - Sat, May 16

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

Tournament Director

Paul Kautzman EMail:paul.kautzman@mead354.org

509-465-7229

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Children, Senior Citizens
$5

Tournament Seeding

1GSL #1
2MCC #1
3GSL #2
4MCC #2
5GSL #3
6MCC #3
7GSL #4
8MCC #4
9
10
Thu, May 7 - Sat, May 16
at Higher Seed
May 7
at Higher Seed
  
May 9
at Higher Seed
  
May 12
  
May 14
at Higher Seed
  
May 16
 
#1 6 MCC #3
3 GSL #2
            
            
  
#5 Winner #1
Winner #2
         
#2 7 GSL #4
2 MCC #1
           
           
     
#9 Winner #5
Winner #6
      
#3 5 GSL #3
4 MCC #2
           
           
  
#6 Winner #3
Winner #4
         
#4 8 MCC #4
1 GSL #1
           
           
     
#10 Loser #6
Winner #7
      
   
#7 Loser #1
Loser #2
       
#13 Loser #9
Winner #12
          
        
#12 Winner #10
Winner #11
  
   
#8 Loser #3
Loser #4
        
           
     
#11 Loser #5
Winner #8
      
            
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 9
Second Place
Winner Game 13
Thu, May 7 - Sat, May 16
at Higher Seed
May 7
at Higher Seed
  
May 9
at Higher Seed
  
May 12
  
May 14
at Higher Seed
  
May 16
 
#1 6 MCC #3
3 GSL #2
            
            
  
#5 Winner #1
Winner #2
         
#2 7 GSL #4
2 MCC #1
           
           
     
#9 Winner #5
Winner #6
      
#3 5 GSL #3
4 MCC #2
           
           
  
#6 Winner #3
Winner #4
         
#4 8 MCC #4
1 GSL #1
           
           
     
#10 Loser #6
Winner #7
      
   
#7 Loser #1
Loser #2
       
#13 Loser #9
Winner #12
          
        
#12 Winner #10
Winner #11
  
   
#8 Loser #3
Loser #4
        
           
     
#11 Loser #5
Winner #8
      
            
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 9
Second Place
Winner Game 13
 
Thursday, May 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 TBD
TBD
MCC #3
@GSL #2
to #5 to #7
#2 TBD
TBD
GSL #4
@MCC #1
to #5 to #7
#3 TBD
TBD
GSL #3
@MCC #2
to #6 to #8
#4 TBD
TBD
MCC #4
@GSL #1
to #6 to #8
 
Saturday, May 9, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 TBD
TBD
Winner #1
@Winner #2
to #9 to #11
#6 TBD
TBD
Winner #3
@Winner #4
to #9 to #10
#7 TBD
TBD
Loser #1
@Loser #2
to #10 Out
#8 TBD
TBD
Loser #3
@Loser #4
to #11 Out
 
Tuesday, May 12, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 TBD
TBD
Winner #5
@Winner #6
First Place to #13
#10 TBD
TBD
Loser #6
@Winner #7
to #12 Out
#11 TBD
TBD
Loser #5
@Winner #8
to #12 Out
 
Thursday, May 14, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 TBD
TBD
Winner #10
@Winner #11
to #13 Out
 
Saturday, May 16, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 TBD
TBD
Loser #9
@Winner #12
Second Place Out