App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2021 3A Girls State Soccer
SHARE
Tue, Nov 9 - Sat, Nov 20
November 9-10
  
November 12
  
November 13
  
November 19
  
November 20
 
   
#5 11 Lake Washington 1
6 Mt. Spokane 0
         
            
#1 19 Shorecrest 4
14 Kelso 0
    
#13 11 Lake Washington 0
3 Lakeside (Sea) 2
      
  
#6 19 Shorecrest 0
3 Lakeside (Sea) 2
        
          
        
#17 3 Lakeside (Sea) 2
2 Holy Names Acad 1
   
   
#7 10 Lakes 3
7 Shorewood 5
        
           
#2 18 Cheney 2
15 Peninsula 3
    
#14 7 Shorewood 1
2 Holy Names Acad 5
      
  
#8 15 Peninsula 0
2 Holy Names Acad 3
        
          
           
#20 3 Lakeside (Sea) 2
13 Seattle Prep 1
   
#9 12 Capital 0
5 Bellevue 5
        
           
#3 20 University 0
13 Seattle Prep 6
    
#15 5 Bellevue 1
13 Seattle Prep 2
      
  
#10 13 Seattle Prep 2
4 Auburn Riversid 1
        
          
        
#18 13 Seattle Prep 2
1 Gig Harbor 1
   
   
#11 9 Snohomish 2
8 Roosevelt 1
        
           
#4 17 Ferndale 2
16 Bonney Lake 3
    
#16 9 Snohomish 0
1 Gig Harbor 2
      
  
#12 16 Bonney Lake 1
1 Gig Harbor 3
        
         
#19 2 Holy Names Acad 2
1 Gig Harbor 1
           
            
Click on game box for more game details.
November 9-10
  
November 12
  
November 13
  
November 19
  
November 20
 
   
#5 11 Lake Washington 1
6 Mt. Spokane 0
         
            
#1 19 Shorecrest 4
14 Kelso 0
    
#13 11 Lake Washington 0
3 Lakeside (Sea) 2
      
  
#6 19 Shorecrest 0
3 Lakeside (Sea) 2
        
          
        
#17 3 Lakeside (Sea) 2
2 Holy Names Acad 1
   
   
#7 10 Lakes 3
7 Shorewood 5
        
           
#2 18 Cheney 2
15 Peninsula 3
    
#14 7 Shorewood 1
2 Holy Names Acad 5
      
  
#8 15 Peninsula 0
2 Holy Names Acad 3
        
          
           
#20 3 Lakeside (Sea) 2
13 Seattle Prep 1
   
#9 12 Capital 0
5 Bellevue 5
        
           
#3 20 University 0
13 Seattle Prep 6
    
#15 5 Bellevue 1
13 Seattle Prep 2
      
  
#10 13 Seattle Prep 2
4 Auburn Riversid 1
        
          
        
#18 13 Seattle Prep 2
1 Gig Harbor 1
   
   
#11 9 Snohomish 2
8 Roosevelt 1
        
           
#4 17 Ferndale 2
16 Bonney Lake 3
    
#16 9 Snohomish 0
1 Gig Harbor 2
      
  
#12 16 Bonney Lake 1
1 Gig Harbor 3
        
         
#19 2 Holy Names Acad 2
1 Gig Harbor 1
           
            
Tap game box for more game details.
 
Tuesday, November 9, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 5:30 PM
Schroeder Field, Kelso
Shorecrest 4
@Kelso 0
Shorecrest to #6 Out
#3 6:00 PM
Memorial Stadium
University 0
@Seattle Prep 6
Seattle Prep to #10 Out
#4 6:00 PM
Bonney Lake HS
Ferndale 2
@Bonney Lake 3
Bonney Lake to #12 Out
 
Wednesday, November 10, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 7:00 PM
Peninsula HS
Cheney 2
@Peninsula 3
Peninsula to #8 Out
 
Friday, November 12, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 5:00 PM
Interbay Athletic Complex
Lake Washington 1
@Mt. Spokane 0
Lake Washington to #13 Out
#8 5:00 PM
Southwest AthleticComplex
Peninsula 0
@Holy Names Acad 3
Holy Names Acad to #14 Out
#9 5:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Capital 0
@Bellevue 5
Bellevue to #15 Out
#11 5:30 PM
Roy Anderson Field
Snohomish 2
@Roosevelt 1
Snohomish to #16 Out
#6 7:00 PM
Interbay Athletic Complex
Shorecrest 0
@Lakeside (Sea) 2
Lakeside (Sea) to #13 Out
#7 7:00 PM
Southwest AthleticComplex
Lakes 3
@Shorewood 5
Shorewood to #14 Out
#10 7:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Seattle Prep 2
@Auburn Riverside 1
Seattle Prep to #15 Out
#12 7:30 PM
Roy Anderson Field
Bonney Lake 1
@Gig Harbor 3
Gig Harbor to #16 Out
 
Saturday, November 13, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 1:00 PM
Interbay Athletic Complex
Lake Washington 0
@Lakeside (Sea) 2
Lakeside (Sea) to #17 Out
#15 1:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Bellevue 1
@Seattle Prep 2
Seattle Prep to #18 Out
#14 3:00 PM
Interbay Athletic Complex
Shorewood 1
@Holy Names Acad 5
Holy Names Acad to #17 Out
#16 5:00 PM
Roy Anderson Field
Snohomish 0
@Gig Harbor 2
Gig Harbor to #18 Out
 
Friday, November 19, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 2:00 PM
Sparks Stadium
Lakeside (Sea) 2
@Holy Names Acad 1
Lakeside (Sea) to #20 Holy Names Acad to #19
#18 4:00 PM
Sparks Stadium
Seattle Prep 2
@Gig Harbor 1
Seattle Prep to #20 Gig Harbor to #19
 
Saturday, November 20, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#19 11:00 AM
Sparks Stadium
Holy Names Acad 2
@Gig Harbor 1
Third Place Fourth Place
#20 3:00 PM
Sparks Stadium
Lakeside (Sea) 2
@Seattle Prep 1
First Place Second Place
2021 3A Girls State Soccer
Tue, Nov 9 - Sat, Nov 20

Director:
BJ Kuntz
bkuntz@wiaa.com
Home team is on the bottom of the bracket.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and match results.

Semifinals & Finals
TICKETS

Trophies

First Place
Winner Game 20
Second Place
Loser Game 20
Third Place
Winner Game 19
Fourth Place
Loser Game 19

Tournament Seeding

1Seed 1Gig Harbor
2Seed 2Holy Names Academy
3Seed 3Lakeside (Sea)
4Seed 4Auburn Riverside
5Seed 5Bellevue
6Seed 6Mt Spokane
7Seed 7Shorewood
8Seed 8Roosevelt
9Seed 9Snohomish
10Seed 10Lakes
11Seed 11Lake Washington
12Seed 12Capital
13Seed 13Seattle Prep.
14Seed 14Kelso
15Seed 15Peninsula
16Seed 16Bonney Lake
17Seed 17Ferndale
18Seed 18Cheney
19Seed 19Shorecrest
20Seed 20University