App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
District 4 2A Boys Basketball
SHARE
Thu, Feb 10 - Fri, Feb 18
February 10
PLAY-IN GAME
  
February 12
  
February 15
  
February 17-18
 
   
#1 6 Mark Morris 73
3 W F West 44
      
         
     
#7 6 Mark Morris 51
2 R A Long 79
   
#A 9 Shelton 50
7 Columbia River 48
  
#2 9 Shelton 42
2 R A Long 65
     
       
       
#11 2 R A Long 58
1 Tumwater 50
   
#3 5 Black Hills 40
4 Ridgefield 54
     
        
     
#8 4 Ridgefield 46
1 Tumwater 51
   
   
#4 8 Woodland 49
1 Tumwater 59
     
        
         
      
#5 3 W F West 45
9 Shelton 42
   
        
#9 4 Ridgefield 44
3 W F West 48
        
         
         
#10 6 Mark Morris 80
5 Black Hills 57
      
#6 5 Black Hills 58
8 Woodland 47
  
        
         
Click on game box for more game details.
February 10
PLAY-IN GAME
  
February 12
  
February 15
  
February 17-18
 
   
#1 6 Mark Morris 73
3 W F West 44
      
         
     
#7 6 Mark Morris 51
2 R A Long 79
   
#A 9 Shelton 50
7 Columbia River 48
  
#2 9 Shelton 42
2 R A Long 65
     
       
       
#11 2 R A Long 58
1 Tumwater 50
   
#3 5 Black Hills 40
4 Ridgefield 54
     
        
     
#8 4 Ridgefield 46
1 Tumwater 51
   
   
#4 8 Woodland 49
1 Tumwater 59
     
        
         
      
#5 3 W F West 45
9 Shelton 42
   
        
#9 4 Ridgefield 44
3 W F West 48
        
         
         
#10 6 Mark Morris 80
5 Black Hills 57
      
#6 5 Black Hills 58
8 Woodland 47
  
        
         
Tap game box for more game details.
 
Thursday, February 10, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 6:00 PM
Columbia River HS
Shelton 50
@Columbia River 48
Shelton to #2 Out
 
Saturday, February 12, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 3:00 PM
WF West HS
Mark Morris 73
@W F West 44
Mark Morris to #7 W F West to #5
#3 4:00 PM
Ridgefield HS
Black Hills 40
@Ridgefield 54
Ridgefield to #8 Black Hills to #6
#4 6:00 PM
Tumwater HS
Woodland 49
@Tumwater 59
Tumwater to #8 Woodland to #6
#2 6:00 PM
RA Long HS
Shelton 42
@R A Long 65
R A Long to #7 Shelton to #5
 
Tuesday, February 15, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 6:00 PM
Woodland HS
Ridgefield 46
@Tumwater 51
Tumwater to #11 Ridgefield to #9
#6 6:00 PM
Ridgefield HS
Black Hills 58
@Woodland 47
Black Hills to #10 Out
#5 6:30 PM
Rochester HS
W F West 45
@Shelton 42
W F West to #9 Out
#7 7:45 PM
Ridgefield HS
Mark Morris 51
@R A Long 79
R A Long to #11 Mark Morris to #10
 
Thursday, February 17, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#10 6:00 PM
Tumwater HS
Mark Morris 80
@Black Hills 57
Third Place Out
#9 7:45 PM
Tumwater HS
Ridgefield 44
@W F West 48
Third Place Out
 
Friday, February 18, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 8:00 PM
Mark Morris HS
R A Long 58
@Tumwater 50
First Place Second Place
District 4 2A Boys Basketball
Thu, Feb 10 - Fri, Feb 18

Director:
Robert Blackman
rblackman@longview.k12.wa.us
Winner AND Loser of Game #11 and Winners of Games #9 and #10 advance to Regionals. WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

On to Regionals

First Place
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 9
Third Place
Winner Game 10

Tournament Seeding

1EVCO #1Tumwater
2GSHL #1R A Long
3EVCO #2W F West
4GSHL #2Ridgefield
5EVCO #3Black Hills
6GSHL #3Mark Morris
7GSHL #5Columbia River
8GSHL #4Woodland
9EVCO #4Shelton