WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Squalicum
  • Anacortes
  • Bellingham
  • South Whidbey
  • Burlington-Edison
  • Lynden
  • Sehome
2011 District 2A Boys Tennis (Doubles)
SHARE

2011 District 2A Boys Tennis (Doubles)

at Sehome High School and Western Wash. Univ.
Sat, Oct 15 - Wed, Oct 19

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

Tournament Director

Colin Cushman EMail:colin.cushman@bellinghamschools.org

W: 676-6482 x.5200, C: 360-319-5599

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1sqhs1Squalicum
2sqhs2Squalicum
3sqhs3Squalicum
4ahs1Anacortes
5ahs2Anacortes
6ahs3Anacortes
7bhs1Bellingham
8bhs2Bellingham
9bhs3Bellingham
10swhs1South Whidbey
11swhs2South Whidbey
12swhs3South Whidbey
13behs1Burlington-Edison
14behs2Burlington-Edison
15behs3Burlington-Edison
16lhs1Lynden
17lhs2Lynden
18lhs3Lynden
19shs1Sehome
20shs2Sehome
21shs3Sehome
Sat, Oct 15 - Wed, Oct 19
at Sehome High School and Western Wash. Univ.
October 15
at SHS or WWU
  
October 18
Consolation Finals
Sehome High School
  
October 18
Consolation
Sehome High School
  
October 17
Consolation
Sehome High School
  
October 15
First Round
WWU (#1 - #7), SHS (#8)
  
October 17
Quarterfinals
Sehome High School
  
October 17
Semifinals
Sehome High School
  
October 18
Finals
Sehome High School
 
            
#1 BHS-Welch/Trout 2
AHS-Johnson/Tor 0
         
                     
#21 SQHS-Carney/Hen 1
AHS-Johnson/Tor 2
             
#9 BHS-Welch/Trout 2
BEHS-Mohler/Van 0
      
           
#2 SHQS-Hart/Belsh 1
BEHS-Mohler/Van 2
        
                   
#22 BHS-Watson/Chel 2
SWHS-Simchuck/ 0
        
#13 BEHS-Mohler/Van 2
BEHS-Schenk/Eub 0
       
#15 BHS-Welch/Trout 2
LHS-Reardon/Wol 0
   
          
#3 BEHS-Schenk/Eub 2
BHS-Watson/Chel 1
        
                  
#23 BEHS-Sabin/Kamp 2
AHS-Ochs/Philli 0
     
#17 BEHS-Mohler/Van
LHS-DallaSanta/
       
#10 BEHS-Schenk/Eub 0
LHS-Reardon/Wol 2
      
          
#4 BEHS-Sabin/Kamp 0
LHS-Reardon/Wol 2
        
                  
   
#20 Winner #17
Winner #18
                
#19 BHS-Welch/Trout
SHS-Bruce/Zahne
           
#5 SHS-Highleyman/ 2
LHS-Likkel/Olso 0
        
                   
#24 LHS-Likkel/Olso 2
SWHS-Peterson/H 0
     
#18 LHS-Reardon/Wol
SHS-Highleyman/
       
#11 SHS-Highleyman/ 1
SHS-Bruce/Zahne 2
      
          
#6 SHS-Bruce/Zahne 2
AHS-Wigen/Masse 0
        
                  
#25 SHS-Brugge/Carr 0
SWHS-Sparkman/S 2
        
#14 SHS-Highleyman/ 2
BHS-Schilder/Mi 0
       
#16 SHS-Bruce/Zahne 2
LHS-DallaSanta/ 0
   
          
#7 LHS-DallaSanta/ 2
SQHS-Morris/Bro 1
        
                  
              
#12 LHS-DallaSanta/ 2
BHS-Schilder/Mi 1
     
#26 TBD
TBD
            
#8 SWHS-Sparkman/S 1
BHS-Schilder/Mi 2
       
                   
                     

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Advance to Regional)

Sat, Oct 15 - Wed, Oct 19
at Sehome High School and Western Wash. Univ.
October 15
at SHS or WWU
  
October 18
Consolation Finals
Sehome High School
  
October 18
Consolation
Sehome High School
  
October 17
Consolation
Sehome High School
  
October 15
First Round
WWU (#1 - #7), SHS (#8)
  
October 17
Quarterfinals
Sehome High School
  
October 17
Semifinals
Sehome High School
  
October 18
Finals
Sehome High School
 
            
#1 BHS-Welch/Trout 2
AHS-Johnson/Tor 0
         
                     
#21 SQHS-Carney/Hen 1
AHS-Johnson/Tor 2
             
#9 BHS-Welch/Trout 2
BEHS-Mohler/Van 0
      
           
#2 SHQS-Hart/Belsh 1
BEHS-Mohler/Van 2
        
                   
#22 BHS-Watson/Chel 2
SWHS-Simchuck/ 0
        
#13 BEHS-Mohler/Van 2
BEHS-Schenk/Eub 0
       
#15 BHS-Welch/Trout 2
LHS-Reardon/Wol 0
   
          
#3 BEHS-Schenk/Eub 2
BHS-Watson/Chel 1
        
                  
#23 BEHS-Sabin/Kamp 2
AHS-Ochs/Philli 0
     
#17 BEHS-Mohler/Van
LHS-DallaSanta/
       
#10 BEHS-Schenk/Eub 0
LHS-Reardon/Wol 2
      
          
#4 BEHS-Sabin/Kamp 0
LHS-Reardon/Wol 2
        
                  
   
#20 Winner #17
Winner #18
                
#19 BHS-Welch/Trout
SHS-Bruce/Zahne
           
#5 SHS-Highleyman/ 2
LHS-Likkel/Olso 0
        
                   
#24 LHS-Likkel/Olso 2
SWHS-Peterson/H 0
     
#18 LHS-Reardon/Wol
SHS-Highleyman/
       
#11 SHS-Highleyman/ 1
SHS-Bruce/Zahne 2
      
          
#6 SHS-Bruce/Zahne 2
AHS-Wigen/Masse 0
        
                  
#25 SHS-Brugge/Carr 0
SWHS-Sparkman/S 2
        
#14 SHS-Highleyman/ 2
BHS-Schilder/Mi 0
       
#16 SHS-Bruce/Zahne 2
LHS-DallaSanta/ 0
   
          
#7 LHS-DallaSanta/ 2
SQHS-Morris/Bro 1
        
                  
              
#12 LHS-DallaSanta/ 2
BHS-Schilder/Mi 1
     
#26 TBD
TBD
            
#8 SWHS-Sparkman/S 1
BHS-Schilder/Mi 2
       
                   
                     
Tap game box for more game details

Team Awards

(Advance to Regional)

 
Saturday, October 15, 2011
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 TBD
Sehome HS
SWHS-Sparkman/Stelling 1
@BHS-Schilder/Miller 2
BHS-Schilder/Miller to #12 Out
#1 TBD
Western Wa. Univ.
BHS-Welch/Troutman 2
@AHS-Johnson/Torres 0
BHS-Welch/Troutman to #9 Out
#2 TBD
Western Wa. Univ.
SHQS-Hart/Belsher 1
@BEHS-Mohler/Vandermeulen 2
BEHS-Mohler/Vandermeulen to #9 Out
#3 TBD
Western Wa. Univ.
BEHS-Schenk/Eubanks 2
@BHS-Watson/Cheldelin 1
BEHS-Schenk/Eubanks to #10 Out
#4 TBD
Western Wa. Univ.
BEHS-Sabin/Kamps 0
@LHS-Reardon/Wolffis 2
LHS-Reardon/Wolffis to #10 Out
#5 TBD
Western Wa. Univ.
SHS-Highleyman/Newell 2
@LHS-Likkel/Olson 0
SHS-Highleyman/Newell to #11 Out
#6 TBD
Western Wa. Univ.
SHS-Bruce/Zahner 2
@AHS-Wigen/Massey 0
SHS-Bruce/Zahner to #11 Out
#7 TBD
Western Wa. Univ.
LHS-DallaSanta/DallaSanta 2
@SQHS-Morris/Brownlie 1
LHS-DallaSanta/DallaSanta to #12 Out
#21 1:30 PM
Sehome HS
SQHS-Carney/Hendrickson 1
@AHS-Johnson/Torres 2
AHS-Johnson/Torres to #1 Out
#22 1:30 PM
Western Wa. Univ.
BHS-Watson/Cheldelin 2
@SWHS-Simchuck/ 0
BHS-Watson/Cheldelin to #3 Out
#23 1:30 PM
Western Wa. Univ.
BEHS-Sabin/Kamps 2
@AHS-Ochs/Phillips 0
BEHS-Sabin/Kamps to #4 Out
#24 1:30 PM
Western Wa. Univ.
LHS-Likkel/Olson 2
@SWHS-Peterson/Hood 0
LHS-Likkel/Olson to #5 Out
#25 1:30 PM
Western Wa. Univ.
SHS-Brugge/Carroll 0
@SWHS-Sparkman/Stelling 2
SWHS-Sparkman/Stelling to #8 Out
 
Monday, October 17, 2011
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 TBD
Sehome HS
BHS-Welch/Troutman 2
@LHS-Reardon/Wolffis 0
BHS-Welch/Troutman to #19 LHS-Reardon/Wolffis to #18
#16 TBD
Sehome HS
SHS-Bruce/Zahner 2
@LHS-DallaSanta/DallaSanta 0
SHS-Bruce/Zahner to #19 LHS-DallaSanta/DallaSanta to #17
#9 10:00 AM
Sehome HS
BHS-Welch/Troutman 2
@BEHS-Mohler/Vandermeulen 0
BHS-Welch/Troutman to #15 BEHS-Mohler/Vandermeulen to #13
#10 10:00 AM
Sehome HS
BEHS-Schenk/Eubanks 0
@LHS-Reardon/Wolffis 2
LHS-Reardon/Wolffis to #15 BEHS-Schenk/Eubanks to #13
#11 10:00 AM
Sehome HS
SHS-Highleyman/Newell 1
@SHS-Bruce/Zahner 2
SHS-Bruce/Zahner to #16 SHS-Highleyman/Newell to #14
#12 10:00 AM
Sehome HS
LHS-DallaSanta/DallaSanta 2
@BHS-Schilder/Miller 1
LHS-DallaSanta/DallaSanta to #16 BHS-Schilder/Miller to #14
#13 10:00 AM
Sehome HS
BEHS-Mohler/Vandermeulen 2
@BEHS-Schenk/Eubanks 0
BEHS-Mohler/Vandermeulen to #17 Out
#14 10:00 AM
Sehome HS
SHS-Highleyman/Newell 2
@BHS-Schilder/Miller 0
SHS-Highleyman/Newell to #18 Out
 
Tuesday, October 18, 2011
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 TBD
Sehome HS
BEHS-Mohler/Vandermeulen
@LHS-DallaSanta/DallaSanta
to #20 Out
#18 TBD
Sehome HS
LHS-Reardon/Wolffis
@SHS-Highleyman/Newell
to #20 Out
#19 TBD
Sehome HS
BHS-Welch/Troutman
@SHS-Bruce/Zahner
Out Out
#20 TBD
Sehome HS
Winner #17
@Winner #18
Out Out
 
Wednesday, October 19, 2011
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#26 TBD
Sehome HS
TBD
@TBD
Out Out