Login

2019 WIAA 3A Girls
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
Tacoma Dome
Friday, February 22 - Saturday, March 2

Print
 
View:
 
Feb. 22 or 23
REGIONALS
Column 2
February 27
STATE
February 28
March 1
March 2
 
 
8 Arlington 46
#1 Battle Ground HS
Feb. 23, 12:00pm
1 Prairie 55
Loser to #12 / Winner to #14
     
11 Snohomish 42
#9
Feb. 27, 9:00am
6 Seattle Prep. 39
Loser Out
         
              
              
              
       
11 Snohomish 39
#13
Feb. 28, 9:00am
4 Kamiakin 57
Loser to #17
      
             
7 Bethel 32
#2 University HS (Spok)
Feb. 22, 8:00pm
2 Mt. Spokane 63
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
15 Edmonds-Woodway 54
#10
Feb. 27, 10:30am
7 Bethel 45
Loser Out
    
(OVERTIME)
4 Kamiakin 62
#19
Mar. 1, 3:45pm
1 Prairie 67
Loser to #22
   
            
             
             
TIME CHANGE
6 Seattle Prep. 29
#3 Issaquah HS
Feb. 23, 6:00pm
3 Garfield 58
Loser to #9 / Winner to #15
       
15 Edmonds-Woodway 39
#14
Feb. 28, 10:30am
1 Prairie 58
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Roosevelt 60
#11
Feb. 27, 12:15pm
5 Peninsula 56
Loser Out
       
1 Prairie 37
#23
Mar. 2, 3:00pm
2 Mt. Spokane 35
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 Peninsula 63
#4 Richland HS
Feb. 23, 6:00pm
4 Kamiakin 78
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
12 Roosevelt 21
#15
Feb. 28, 12:15pm
3 Garfield 55
Loser to #18
     
            
              
              
16 Meadowdale 40
#5 Garfield HS
Feb. 22, 6:00pm
9 West Seattle 41
Winner to #12 / Loser Out
     
9 West Seattle 50
#12
Feb. 27, 2:00pm
8 Arlington 45
Loser Out
    
3 Garfield 46
#20
Mar. 1, 5:30pm
2 Mt. Spokane 52
Loser to #22
   
            
             
             
       
9 West Seattle 35
#16
Feb. 28, 2:00pm
2 Mt. Spokane 55
Loser to #18
    
4 Kamiakin 64
#22
Mar. 2, 11:15am
3 Garfield 58
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Edmonds-Woodway 48
#6 Mt. Tahoma HS
Feb. 23, 4:00pm
10 Gig Harbor 45
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
11 Snohomish 45
#17
Mar. 1, 9:00am
15 Edmonds-Woodway 21
Loser Out
  
              
              
14 Lake Washington 35
#7 Jackson HS
Feb. 23, 6:00pm
11 Snohomish 38
Winner to #9 / Loser Out
              
             
11 Snohomish 38
#21
Mar. 2, 8:00am
9 West Seattle 33
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
12 Roosevelt 42
#18
Mar. 1, 10:30am
9 West Seattle 50
Loser Out
  
13 Hudson's Bay 45
#8 Garfield HS
Feb. 23, 4:00pm
12 Roosevelt 48
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Prairie
Second Place
Mt. Spokane
Third Place
Kamiakin
Fourth Place
Snohomish
Fifth Place
Garfield
Sixth Place
West Seattle
  Revised: 3/2/19 4:44 PM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact