Olympic Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Monday, December 2, 2019
  Visitor Home Time  
Picture Day 3:00 PM
Port Angeles PAHS
Tuesday, December 3, 2019
  Visitor Home Time  
CK Jamboree 5:00 PM
Bainbridge
Gig Harbor
North Mason
Central Kitsap CKSATG
Wednesday, December 4, 2019
  Visitor Home Time  
Wrestle Rama Jamboree 6:00 PM
Forks
Port Townsend
Sequim
Port Angeles PAHS
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Lady Jag Kickoff Invitational
Aberdeen
Adna
Bellingham
Fife
Federal Way
Grandview
Klahowya
Kent Meridian
Kentridge
Kentwood
Monroe
Mount Rainier
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Orting
Olympic
Puyallup
Port Townsend
Rogers (Puyallup)
Steilacoom
Sehome
Thomas Jefferson
Warden
Washington
Emerald Ridge
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
* Double Dual (Kingston/Olympic) @ Bremerton 5:00 PM
Kingston
Olympic
Bremerton BHS
Friday, December 13, 2019
  Visitor Home Time  
Olympic Duals 5:00 PM
Central Kitsap   1
Olympia   1
Sequim   1
Shelton   1
Wenatchee   0
Olympic   1 KitPav
Thursday, December 19, 2019
  Visitor Home Time  
* OL Girls Dual @ North Kitsap HS 6:00 PM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Mason
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
North Kitsap NKHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Bellarmine
Curtis
Emerald Ridge
Fife
Franklin Pierce
Federal Way
Granger
Graham Kapowsin
Hazen
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hanford
Kelso
Klahowya
Kentwood
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Olympia
Port Angeles
Puyallup
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Skyview
Sumner
Sunnyside
Shelton
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Toppenish
Tahoma
Thomas Jefferson
Union
Washington
White River
Yelm
Central Kitsap KitPav
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Hawkins Memorial Boys JV & Girls Tournament 10:00 AM
Aberdeen
Bainbridge
Bremerton
Central Kitsap
Elma
Friday Harbor
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Life Christian Acad.
North Beach
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Shelton
South Kitsap
North Mason NMHS
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
OL Girls vs. SPSL Girls Dual @ North Mason 6:00 PM
Bremerton
Clover Park
Evergreen
Eatonville
Foster
Foss
Franklin Pierce
Highline
Kingston
Klahowya
Lindbergh
North Kitsap
Olympic
Orting
Port Angeles
Port Townsend
Renton
River Ridge
Sequim
Steilacoom
Tyee
Washington
North Mason NMHS
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston, OR
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
Kelso KHS
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
Lady Huskie Invite 5:00 PM
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Othello PT Gym
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lipstick Open
Auburn
Auburn Mountainview
Bainbridge
Central Kitsap
Clover Park
Chief Sealth
Evergreen
Federal Way
Graham Kapowsin
Issaquah
Ingraham
Mount Rainier
North Kitsap
Olympic
Olympia
Redmond
Shelton
Spanaway Lake
Tyee
Wilson
Yelm
Lakes Photographer: Jake IvorySaunders
Lady Huskie Invite 10:00 AM
Hermiston, OR   0
Anacortes   0
Burlington-Edison   0
Connell   0
Chiawana   0
Chewelah   0
Cashmere   0
Central Valley   0
Davis   0
Deer Park   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Enumclaw   0
Eisenhower   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Hanford   0
Highland   0
Kiona Benton   0
Kamiakin   0
Kennewick   0
Lynden   0
Lakeside   0
Liberty   0
Lake Stevens   0
Mount Baker   0
Mead   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Naches Valley   0
Pasco   0
Prosser   0
Quincy   0
Royal   0
Richland   0
Rogers (Spokane)   0
River View   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Wenatchee   0
Warden   0
Wapato   0
Wahluke   0
West Valley (Spokane)   0
West Valley (Yakima)   0
Walla Walla   0
Zillah   0
Othello   0 PT Gym
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
**Team Photos** 4:15 PM
Port Townsend PTHS
* Olympic
Klahowya KSS 5:00 PM
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
* PT/Olympic @ Sequim 5:00 PM
Olympic
Port Townsend
Sequim SHS
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Viking Girls Invitational
Auburn
Black Hills
Ballard
Bellingham
Blaine
Bremerton
Bonney Lake
Bellarmine
Cedarcrest
Curtis
Castle Rock
Chief Sealth
Elma
Enumclaw
Emerald Ridge
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Graham Kapowsin
Hoquiam
Kentridge
Lynden
Olympia
Olympic
Rogers (Puyallup)
Ridgefield
Rochester
Sumner
Sehome
Squalicum
Tahoma
Tenino
Puyallup PHS Photographer: Dee Torres
Lady Knights Invitational 9:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Bremerton
Bellingham
Ballard
Cascade
Concrete
Darrington
Evergreen
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Granite Falls
Glacier Peak
Hazen
Ingraham
Jackson
La Conner
Lakewood
Lindbergh
Lakeside
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Shorecrest
Snohomish
Sedro-Woolley
South Whidbey
Thomas Jefferson
Yelm
Kamiak MarHS
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
North Kitsap/Port Angeles @ Olympic 5:00 PM
North Kitsap
Port Angeles
Olympic OHS
       4:00 Wt in
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Berserker Tournament TBD
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hanford
Kamiak
Kent Meridian
La Center
Lakes
Mariner
Mount Baker
North Kitsap
Olympia
Shelton
Timberline
Wilson
Yelm
Curtis CHS
Monday, February 3, 2020
  Visitor Home Time  
Seeding Meeting 5:30 PM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Kitsap
North Mason
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Wilson HS
Wednesday, February 5, 2020
  Visitor Home Time  
Central Kitsap   1
North Kitsap   0 NKHS 6:30 PM
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Day 1 - Girls Sub-Regional 2.2 3:00 PM
Bethel
Bremerton
Bonney Lake
Chimacum
Clover Park
Eatonville
Evergreen
Foss
Fife
Foster
Franklin Pierce
Highline
Klahowya
Kingston
Lakes
Lincoln
Lindbergh
Mt. Tahoma
North Kitsap
North Mason
Orting
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Renton
River Ridge
Stadium
Steilacoom
Sequim
Tyee
Wilson
Washington
White River
Spanaway Lake SLHS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Day 2 - Girls Sub-Regional 2.2 9:00 AM
Bethel
Bremerton
Bonney Lake
Chimacum
Clover Park
Eatonville
Evergreen
Foss
Foster
Fife
Franklin Pierce
Highline
Klahowya
Kingston
Lakes
Lincoln
Lindbergh
Mt. Tahoma
North Kitsap
North Mason
Olympic
Orting
Port Angeles
Port Townsend
Renton
River Ridge
Stadium
Sequim
Steilacoom
Tyee
Wilson
Washington
White River
Spanaway Lake SLHS
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Girls Wrestling Region 2 Tournament 10:00 AM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Kitsap
North Mason
Olympic
Port Townsend
Sequim
Decatur
       Sub-Reg 2.1 + Sub-Reg 2.2 |8:00am Wt in
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championships 8:00 AM
Bremerton
Klahowya
Kingston
North Kitsap
North Mason
Olympic
Port Townsend
Sequim
T-Dome
       8:00 Wt in |10:00 start
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championships 8:00 AM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Kitsap
North Mason
Olympic
Port Townsend
Sequim
T-Dome
       8:00 Wt in |9:45 start