Greater St. Helens 2A Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Wednesday, December 4, 2019
  Visitor Home Time  
Castle Rock   73
R A Long   6 RAL 6:00 PM
Thursday, December 5, 2019
  Visitor Home Time  
Jamboree 5:00 PM
Washougal
Evergreen
Hockinson
Heritage
Prairie PHS
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Kick-off Classic 9:00 AM
Elma   33
Hoquiam   58
Klahowya   161
Montesano   128
North Mason   116
Rochester   120
Shorecrest   103
Woodland   95
Aberdeen   157
3 Rivers Classic 10:00 PM
Columbia - White Salmon   10
Castle Rock   1
Stevenson   6
Mark Morris   7 MMHS
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
Stevenson Home Duals 6:00 PM
Washougal   51
Columbia - White Salmon   0
Skyview   0
Stevenson   24 SHS
Wednesday, December 11, 2019
  Visitor Home Time  
* Mark Morris   33
Columbia River   48 CRHS 6:00 PM
* Woodland   44
Hockinson   28 HHS 6:00 PM
* R A Long   23
Ridgefield   58 RHS 6:00 PM
Friday, December 13, 2019
  Visitor Home Time  
Rose City Classic 12:00 PM
Woodland
Westview H
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Rose City Classic 9:00 AM
Woodland
Westview H
Tony Clarke Classic 9:30 AM
Bethel
Curtis
Clover Park
Emerald Ridge
Franklin Pierce
Kennedy Catholic
Mark Morris
Renton
Bonney Lake BLHS Photographer: stacy tyler
Wildcat Invitational 10:00 AM
Washougal
Adna
Castle Rock
Columbia River
Evergreen
Fort Vancouver
Hudson\\\\\\\'s Bay
Hockinson
Hoquiam
Kelso
Klahowya
King\\\\\\\'s Way Chri
Montesano
Monroe
Ridgefield
Seton Catholic
Skyview
Woodland
La Center LCHS
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
Mark Morris   47
Astoria, OR   36
* Washougal   45
Columbia River   25 CRHS 6:00 PM
* Ridgefield   54
Hockinson   18 HHS 6:00 PM
* Woodland   42
R A Long   43 RAL 6:00 PM
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Best of the West
Washougal   0
Ellensburg   0
Kennewick   0
Prosser   0
Tahoma   0
Wenatchee   0
Walla Walla   15
Pasco   0 Pasco
Hammerhead Invite 10:00 AM
Washougal
Auburn
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Bainbridge
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       10am Boys
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Lindbergh Invitational
Hillsboro, OR
Auburn Riverside
Bellevue Christian
Bellevue
Cedarcrest
Cleveland
Columbia River
Eastlake
Foss
Issaquah
Kennedy Catholic
Lynden
Montesano
Muckleshoot Tribal School
Renton
Skyline
Sultan
Stadium
Tenino
Lindbergh
* Best of the West
Washougal
Kennewick
Prairie
Prosser
Southridge
Pasco Pasco
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Anacortes
Auburn
Burlington-Edison
Bainbridge
Blaine
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       9am Both Boys and Girls
Down River Challenge 10:00 AM
Columbia - White Salmon
Kalama
Mark Morris
Napavine
Ocosta
Pomeroy
Raymond
South Bend
Willapa Valley
Wahkiakum
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Pac Coast Tournament 7:00 PM
Evergreen
Battle Ground
Camas
Central Kitsap
Heritage
Kennewick
Peninsula
Prairie
Shelton
South Kitsap
W F West
Woodland
Mountain View MVVanc
       Boy's
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Washougal River Rumble 10:00 AM
Columbia - White Salmon
Hockinson
Mark Morris
Rochester
Stevenson
Washougal WHS
PAC Coast Tournament 7:00 PM
Evergreen
Camas
Central Kitsap
Heritage
Kennewick
Peninsula
Prairie
Shelton
South Kitsap
W F West
Woodland
Mountain View MVVanc
       Boys
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Wyatt Draper Memorial
Black Hills   86
Hockinson   75
Olympia   87
Rochester   120
Ridgefield   147 RHS
Rocket Invitational 10:00 AM
Washougal
Cascade
Columbia - White Salmon
Hoquiam
La Center
Mark Morris
Stevenson
Tenino
Castle Rock
Monday, January 6, 2020
  Visitor Home Time  
La Center   30
Ridgefield   37 RHS 6:00 PM
       Battle for the SpudCat
Tuesday, January 7, 2020
  Visitor Home Time  
* Hockinson   40
Mark Morris   35 MMHS 6:00 PM
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
* R A Long   6
Washougal   76 WHS 6:00 PM
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
* Columbia River   49
Woodland   23 WHS 6:30 PM
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Hoquiam Grizzly Alumni Invitational 8:00 AM
Aberdeen   57
Elma   38
La Center   101
Montesano   154
Mark Morris   24
Rochester   114
Hoquiam   70 HHS
Wednesday, January 15, 2020
  Visitor Home Time  
* Columbia River   36
Hockinson   40 HHS 6:00 PM
* Mark Morris   12
Washougal   70 WHS 6:00 PM
* Ridgefield   52
Woodland   16 WHS 6:30 PM
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
Clark Coounty Championships TBD
Hockinson
SHS
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Clark County Championships TBD
Hockinson
Washougal   0
Hudson's Bay   0 TBD
Washougal   0
Prairie   0 TBD
Washougal   0
Evergreen   0 TBD
Washougal   0
Hudson's Bay   0 TBD
Washougal   0
Skyview   0 TBD
Washougal   0
Fort Vancouver   0 TBD
Washougal   0
Skyview   0 TBD
Washougal   0
Union   0 TBD
King of the Hills | Battle for the Belts 9:00 AM
Columbia River
Olympic
Olympia
Port Angeles
Rochester
Shelton
Black Hills BHHS
Dave Holter Invite 10:00 AM
Centralia
Mark Morris
Stevenson
Woodland
Kelso KHS
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
* Woodland   35
Mark Morris   34 MMHS 6:00 PM
Wednesday, January 22, 2020
  Visitor Home Time  
* Hockinson   49
R A Long   39 RAL 6:00 PM
* Washougal   51
Ridgefield   26 RHS 6:00 PM
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
Woodland   18
La Center   69 LCHS 6:00 PM
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
R A Long   0
RAL 8:00 AM
Mark Morris   0
R A Long   0 RAL 8:00 AM
Mark Morris   0
R A Long   0 RAL 8:00 AM
Border Brawl 9:30 AM
Auburn
Battle Ground
Evergreen
Franklin Pierce
Graham Kapowsin
Hudson's Bay
Hockinson
Ingraham
Kentridge
Mountain View
Prairie
Tyee
Tumwater
Thomas Jefferson
Union
Heritage HHS
Rubber Chicken 10:00 AM
Black Hills
Darrington
Elma
La Center
Montesano
Sultan
Woodland
Kalama VSAF
Columbia Gorge Invite 10:00 AM
Washougal
Stevenson SHS
Tuesday, January 28, 2020
  Visitor Home Time  
* Hockinson   22
Washougal   54 WHS 6:00 PM
Wednesday, January 29, 2020
  Visitor Home Time  
* Mark Morris   22
R A Long   48 RAL 6:00 PM
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
* Columbia River   24
Ridgefield   57 RHS 6:00 PM
* Washougal   46
Woodland   27 WHS 6:30 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Beach Brawl 8:00 AM
Astoria, OR
Adna
Clatskanie, OR
Kelso
Life Christian Acad.
Mark Morris
R A Long
Raymond
Seaside, OR
Ilwaco IHS
Tuesday, February 4, 2020
  Visitor Home Time  
* R A Long   18
Columbia River   60 CRHS 6:00 PM
* Ridgefield   68
Mark Morris   10 MMHS 6:00 PM
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Sub Regionals 10:00 AM
Washougal
Columbia River
Mark Morris
R A Long
Ridgefield
Woodland
Hockinson HHS
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Regionals 10:00 AM
Washougal
Columbia River
Hockinson
Mark Morris
R A Long
Ridgefield
Woodland
THS