Evergreen 1A Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Wednesday, December 4, 2019
  Visitor Home Time  
T90 Jamboree 5:00 PM
Tenino THS
Wrestle Rama Jamboree 6:00 PM
Forks
Port Townsend
Sequim
Port Angeles PAHS
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Lady Jag Kickoff Invitational
Aberdeen
Adna
Bellingham
Fife
Federal Way
Grandview
Klahowya
Kent Meridian
Kentridge
Kentwood
Monroe
Mount Rainier
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Orting
Olympic
Puyallup
Port Townsend
Rogers (Puyallup)
Steilacoom
Sehome
Thomas Jefferson
Warden
Washington
Emerald Ridge
Ocosta Invitational
Capital
Hoquiam
Ilwaco
W F West
Ocosta OHS
"Jump on In" Tournament 10:00 AM
Washougal
Auburn
Auburn Riverside
Burlington-Edison
Bethel
Bellarmine
Cascade
Columbia - White Salmon
Centralia
Decatur
Elma
Enumclaw
Everett
Forks
Franklin Pierce
Jackson
Kamiak
Kalama
Kelso
La Center
Lakes
Lindbergh
Mount Baker
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
N/A
North Beach
Othello
Olympia
Rochester
Rainier
Shelton
Stadium
Spanaway Lake
Snohomish
Stanwood
Todd Beamer
Tenino
W F West
Winlock
Silas
White River
Yelm YelmHS
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Judy Emry Invite 8:00 AM
Auburn
Bellingham
Central Kitsap
Enumclaw
Elma
Emerald Ridge
Lynden
Mount Baker
Nooksack Valley
Puyallup
Redmond
Tenino
Wenatchee
Yelm
Foss FossHS
Granger Wrestling Invite 10:00 AM
East Valley (Yakima)
Forks
Wapato
Granger GHS
Tourney 10:00 AM
Hoquiam
Heritage
Prairie PHS
Tuesday, December 17, 2019
  Visitor Home Time  
Team Pictures
Forks
FHS Main
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
Rochester   0
Elma   0 6:00 PM
Double Dual 6:00 PM
North Beach
Ocosta
Hoquiam HHS
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 5:00 PM
Hermiston
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Oak Harbor
Pasco
Snohomish
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Grizzly Stocking Stuffer 10:00 AM
Aberdeen
Centralia
Capital
Clover Park
Elma
Ilwaco
La Center
Tenino
W F West
Silas
Hoquiam HHS
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 10:00 AM
Washougal
Hermiston
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Enumclaw
Everett
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Forks
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Kent Meridian
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Pasco
Sehome
Steilacoom
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Hawkins Memorial Boys JV & Girls Tournament 10:00 AM
Aberdeen
Bainbridge
Bremerton
Central Kitsap
Elma
Friday Harbor
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Life Christian Acad.
North Beach
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Shelton
South Kitsap
North Mason NMHS
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Puget Sound Leagues Tournament 9:00 AM
Auburn   45
Bethel   64
Bellarmine   28
Curtis   43
Capital   13
Elma   17
Emerald Ridge   43
Federal Way   120
Kentlake   0
Kent Meridian   79
Kentridge   0
Kentwood   0
Mount Rainier   26
Todd Beamer   15
Thomas Jefferson   0
Rogers (Puyallup)   120 RHS
JV/Girls' Tournament 9:30 AM
Evergreen
Hazen
Hoquiam
Mt. Tahoma
Tyee
Highline Tyee
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Women's Woolley 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Ballard
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Cashmere
Decatur
Darrington
Eastmont
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Granite Falls
Grandview
Glacier Peak
Kamiak
Kennedy Catholic
Kelso
Kentwood
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley SWHS Photographer: Scott Terrell
Aberdeen Mix and Match 11:00 AM
Auburn
Centralia
Capital
Elma
Forks
Rochester
Rainier
Tenino
W F West
Yelm
Aberdeen Sam Benn G
       Weigh-ins @ 9:00 AM
Aberdeen Mix and Match 11:00 AM
Hoquiam
Sam Benn G
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
Forks   54
Hoquiam   15 THS 5:00 PM
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite
Hermiston
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
Kelso KHS
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* Adna   0
Chief Leschi   0
Elma   0
Ilwaco   0
North Beach   0
Toledo   0
Winlock   0
Ocosta   0 OHS 5:00 PM
* Hoquiam   0
Elma   0 EHS 5:00 PM
Montesano
Forks EHS 5:00 PM
       Postponed, new date to be determined
Forks
Elma EHS 6:30 PM
       Postponed, new date to be determined
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lads and Lasses 8:00 AM
Cascade
Elma
Orting
Tahoma
Fife FHS Photographer: Scott Terrell
Lady Hawk Invite 9:00 AM
Burlington-Edison   0
Blaine   0
Forks   49
Kamiak   33
Kennedy Catholic   8
Lynden   0
Lake Stevens   0
Mariner   24
Meadowdale   0
Meridian   0
Mount Si   15
Mount Vernon   62
Newport   16
North Creek   18
Nooksack Valley   13
Roosevelt   8
Seattle Academy   0
Skyline   13
Stanwood   74
Shorewood   38
Sedro-Woolley   92
White River   144
Mountlake Terrace   4 MlkTerHS
       Weigh-In at 7:00am
Napavine Invite 10:00 AM
Centralia
Edmonds-Woodway
Tenino
W F West
Napavine NHS
River Ridge Rumble 10:00 AM
Aberdeen
Capital
Eatonville
Hoquiam
North Thurston
Steilacoom
Washington
River Ridge RRHS
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Viking Girls Invitational
Auburn
Black Hills
Ballard
Bellingham
Blaine
Bremerton
Bonney Lake
Bellarmine
Cedarcrest
Curtis
Castle Rock
Chief Sealth
Elma
Enumclaw
Emerald Ridge
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Graham Kapowsin
Hoquiam
Kentridge
Lynden
Olympia
Olympic
Rogers (Puyallup)
Ridgefield
Rochester
Sumner
Sehome
Squalicum
Tahoma
Tenino
Puyallup PHS Photographer: Scott Terrell
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Athena Pagent
Elma
Hoquiam
White River
Auburn AHS
Beach Brawl 8:00 AM
Ilwaco IHS
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Sub-Regional Tournament 3:30 PM
Aberdeen
Adna
Black Hills
Centralia
Chief Leschi
Castle Rock
Elma
Forks
Hoquiam
Ilwaco
Kalama
Life Christian Acad.
Napavine
Ocosta
Rochester
Rainier
Raymond
South Bend
Tumwater
Tenino
Toledo
Wahkiakum
Willapa Valley
W F West WFW
       Weigh-in is at 1:30.
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Evergreen 1A League Championship TBD
Tenino
TBD
District IV Sub-Regional 3:30 PM
Elma
Hoquiam
Tenino
Forks WF West
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Regional Championships TBD
Tenino
TBD
Regionals 10:00 AM
Forks
Hoquiam HHS
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
Mat Classic at Tacoma Dome TBD
Tenino
T-Dome
Mat Classic at Tacoma Dome TBD
Tenino
T-Dome
Mat Classic 10:00 AM
Forks
T-Dome
Mat Classic at Tacoma Dome 10:00 AM
Hoquiam T-Dome
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
Mat Classic 10:00 AM
Forks
T-Dome
Mat Classic at Tacoma Dome 10:00 AM
Hoquiam T-Dome