Evergreen 1A Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Wednesday, December 4, 2019
  Visitor Home Time  
W F West   1
Tenino   1 THS 5:00 PM
       JV Wrestlers competing
T90 Jamboree 5:00 PM
Rochester
Tenino THS
Wrestle Rama Jamboree 6:00 PM
Forks
Port Townsend
Sequim
Port Angeles PAHS
       Weight in 5pm
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Patriot Dome Classic
Anacortes
Auburn Mountainview
Black Hills
Bothell
Eatonville
Forks
Franklin Pierce
Graham Kapowsin
Highline
Kennedy Catholic
Kentridge
Lincoln
Mount Baker
Orting
Port Angeles
Renton
Steilacoom
Shelton
Silas
Washington WHS
Kick-off Classic 9:00 AM
Elma   33
Hoquiam   58
Klahowya   161
Montesano   128
North Mason   116
Rochester   120
Shorecrest   103
Woodland   95
Aberdeen   157
Ocosta Tournament 10:00 AM
Chief Leschi   0
Darrington   0
Hoquiam   0
Ilwaco   0
Tenino   0
Ocosta   0 OHS
Monday, December 9, 2019
  Visitor Home Time  
Rainier   48
Tenino   30 THS 6:00 PM
       Alumni Dual
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
Napavine Invite
Tenino
NHS
Friday, December 13, 2019
  Visitor Home Time  
Battle at the Border 1:00 PM
Darrington
Everett
Ferndale
Issaquah
Kalama
Kent Meridian
Liberty
Lynden
Mount Vernon
North Thurston
Rochester
Sehome
Steilacoom
Todd Beamer
Blaine BLHS
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Cashmere Invite 10:00 AM
Cle Elum
Columbia (Burbank)
Chelan
Connell
Lake Roosevelt
Mount Baker
Okanogan
Omak
Oroville
Sultan
Tonasket
Cashmere RDG
Battle at the Border 10:00 AM
Darrington
Everett
Ferndale
Issaquah
Kalama
Kent Meridian
Liberty
Lynden
Mount Vernon
North Thurston
Rochester
Steilacoom
Sehome
Todd Beamer
Blaine BLHS Photographer: Janell Kortlever
Wildcat Invitational 10:00 AM
Washougal
Adna
Castle Rock
Columbia River
Evergreen
Fort Vancouver
Hudson\\\\\\\'s Bay
Hockinson
Hoquiam
Kelso
Klahowya
King\\\\\\\'s Way Chri
Montesano
Monroe
Ridgefield
Seton Catholic
Skyview
Woodland
La Center LCHS
Granger Ironman Invite 10:00 AM
Cascade   0
East Valley (Yakima)   0
Forks   0
Grandview   0
Prosser   0
Riverside   0
Granger   0 GHS
Judi Emry Tournament 10:00 AM
Bellarmine
Central Kitsap
Chief Leschi
Elma
Redmond
Foss FossHS
       JV & Girls Tournament
Tuesday, December 17, 2019
  Visitor Home Time  
Team Pictures
Forks
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
Rochester   41
Elma   27 EHS 6:00 PM
Double Dual 6:00 PM
North Beach
Ocosta
Hoquiam HHS
W F West   49
Montesano   15 MHS 7:00 PM
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 10:00 AM
Washougal
Auburn
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Bainbridge
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Janell Kortlever
       10am Boys
Tenino
Rainier RHS 4:30 PM
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Lindbergh Invitational
Hillsboro, OR
Auburn Riverside
Bellevue Christian
Bellevue
Cedarcrest
Cleveland
Columbia River
Eastlake
Foss
Issaquah
Kennedy Catholic
Lynden
Montesano
Muckleshoot Tribal School
Renton
Skyline
Sultan
Stadium
Tenino
Lindbergh
Pat Alexander Invitational 9:00 AM
Adna   0
Black Hills   120
Bonney Lake   0
Centralia   126
Elma   0
Olympia   54
Shelton   0
Yelm   128
Tumwater   0 THS
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Anacortes
Auburn
Burlington-Edison
Bainbridge
Blaine
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Janell Kortlever
       9am Both Boys and Girls
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Hawkins Memorial JV/Girls Tournament 10:00 AM
Bainbridge
Bremerton
Central Kitsap
Elma
Friday Harbor
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Life Christian Acad.
Lincoln
North Beach
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Shelton
South Kitsap
North Mason NMHS
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
The Rock 10:00 AM
Darrington
Elma
Forks
Granite Falls
Hoquiam
La Center
Lakeside (9 Mile)
Mount Baker
Montesano
Sultan
Vashon Island VIHS
North Mason Classic 10:00 AM
Aberdeen   133
Bremerton   154
Friday Harbor   0
Kingston   7
Klahowya   69
Life Christian Acad.   26
Lindbergh   115
Montesano   111
North Kitsap   96
Port Angeles   122
Port Townsend   64
Stadium   0
North Mason   129 NMHS
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Bash at the Beach
Castle Rock
Elma
North Beach NBHS
Bash at the Beach 9:15 AM
Hoquiam
Napavine
Raymond
South Bend
Shelton
Willapa Valley
North Beach NBHS
Mount Baker Invitational 9:30 AM
Concrete
Darrington
Eatonville
Granite Falls
Glacier Peak
Highland
Lynden
Meridian
Nooksack Valley
Sultan
Sehome
South Whidbey
Mount Baker MBHS
Battle of the Axe 10:00 AM
Fife
Forks
Kingston
Klahowya
North Mason
Oak Harbor
Olympic
Port Townsend
River Ridge
Sequim
Silas
Port Angeles PAHS
       Wt in at 8:00am
Rocket Invitational 10:00 AM
Washougal
Cascade
Columbia - White Salmon
Hoquiam
La Center
Mark Morris
Stevenson
Tenino
Castle Rock
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
* Montesano   69
Tenino   0 THS 5:00 PM
* Forks   54
Hoquiam   15 THS 5:00 PM
* Montesano   73
Hoquiam   6 THS 6:30 PM
* Elma   30
Tenino   42 THS 6:30 PM
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Hoquiam Grizzly Alumni Invitational 8:00 AM
Aberdeen   57
Elma   38
La Center   101
Montesano   154
Mark Morris   24
Rochester   114
Hoquiam   70 HHS
Island Invitational 9:30 AM
Blaine   168
Forks   229
Highline   149
Interlake   82
Kennedy Catholic   167
Kingston   51
Mercer Island   44
North Kitsap   39
North Mason   94
Port Angeles   118
Stadium   51
Bainbridge   89 BainbrHS
Beaver Bash 10:00 AM
Adna
Cascade Christian
Capital
Castle Rock
Graham Kapowsin
Montesano
Napavine
Ocosta
Onalaska
Port Townsend
Wahkiakum
Yelm
Tenino THS
       weigh-ins @ 8am
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* Hoquiam   21
Elma   33 EHS 5:00 PM
* Tenino   50
Hoquiam   27 EHS 6:30 PM
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lads and Lasses Tournament 8:00 AM
Auburn
Curtis
Emerald Ridge
Federal Way
Hoquiam
Kent Meridian
Mount Rainier
Orting
Peninsula
Puyallup
Sequim
Stadium
Tahoma
Washington
Fife FHS Photographer: Janell Kortlever
Willie Stewart Invitational 9:00 AM
Bellarmine
Chief Leschi
Hoquiam
Kent Meridian
Stadium
Sultan
West Valley (Yakima)
Foss FossHS
Sgt. Norton Memorial Tourney 10:00 AM
Adna   26
Bothell   28
Chelan   0
Castle Rock   74
Eatonville   164
Forks   113
Kiona Benton   0
Kalama   54
Klahowya   95
Lake Roosevelt   0
Mount Baker   0
Montesano   90
Naches Valley   0
Nooksack Valley   58
Port Townsend   0
Tenino   42
Vashon Island   0
Rainier   0 RHS
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
Forks
Tenino MHS 5:00 PM
       Weigh In @4:00 PM
* Forks   47
Elma   6 MHS 5:00 PM
* Forks   37
Montesano   39 MHS 6:00 PM
* Elma   0
Montesano   78 MHS 7:30 PM
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Chehalis Invitational TBD
Aberdeen
Centralia
River Ridge
Sedro-Woolley
Tenino
Yelm
W F West WFW
Dream Duals 8:00 AM
Enumclaw
Forks
Granite Falls
Ilwaco
Lake Roosevelt
Mead
Moses Lake
Mt. Spokane
Rogers (Spokane)
Shadle Park
Tonasket
West Valley (Spokane)
East Valley (Spokane) Spokane Co
Willapa Harbor Invitational 10:00 AM
Adna   41
Hoquiam   0
Ilwaco   51
Kennedy Catholic   129
Montesano   98
Mt. Tahoma   64
North Beach   91
Renton   5
South Bend   0
Shelton   67
Shorewood   168
Wahkiakum   35
Willapa Valley   0
Raymond   0 RHS
Rubber Chicken 10:00 AM
Black Hills
Darrington
Elma
La Center
Montesano
Sultan
Woodland
Kalama VSAF
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
North Beach Beach Brawl 4:30 PM
Montesano
North Beach NBHS
Tenino   42
Rochester   39 RHS 7:00 PM Photographer: Janell Kortlever
Friday, January 31, 2020
  Visitor Home Time  
Aberdeen   57
Hoquiam   24 HHS 6:30 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Keigan Langhoff Memorial Tournament 8:00 AM
Bainbridge
Chief Sealth
Forks
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Klahowya KSS
Beach Brawl 8:00 AM
Astoria, OR
Adna
Clatskanie, OR
Kelso
Life Christian Acad.
Mark Morris
R A Long
Raymond
Seaside, OR
Ilwaco IHS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Evergreen 1A League Championships 11:00 AM
Elma   99
Hoquiam   149
Montesano   426
Tenino   179
Forks   256 FHS
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Region II Championships 10:00 AM
LaCenter
Tenino B.C.
Columbia - White Salmon
Castle Rock
Elma
Forks
La Center
Montesano
Seton Catholic
Stevenson
Tenino
Hoquiam HHS
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
Mat Classic 10:00 AM
Elma
Forks
Hoquiam
Montesano
Tenino
T-Dome
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
Mat Classic 10:00 AM
Elma
Forks
Hoquiam
Montesano
Tenino
T-Dome