NPSL Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Monday, December 2, 2019
  Visitor Home Time  
HPS Takedown Jamboree 5:30 PM
Evergreen
Mount Rainier
Tyee
Highline EVCampus
Friday, December 6, 2019
  Visitor Home Time  
Open Night 5:00 PM
Evergreen
Hazen
Kennedy Catholic
Kentlake
Steilacoom
Todd Beamer
Thomas Jefferson
Decatur Decatur Photographer: Dee Torres
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Lady Jag Kickoff Invitational
Aberdeen
Adna
Bellingham
Fife
Federal Way
Grandview
Klahowya
Kent Meridian
Kentridge
Kentwood
Monroe
Mount Rainier
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Orting
Olympic
Puyallup
Port Townsend
Rogers (Puyallup)
Steilacoom
Sehome
Thomas Jefferson
Warden
Washington
Emerald Ridge
"Jump on In" Tournament 10:00 AM
Washougal
Auburn
Auburn Riverside
Burlington-Edison
Bethel
Bellarmine
Cascade
Columbia - White Salmon
Centralia
Decatur
Elma
Enumclaw
Everett
Forks
Franklin Pierce
Jackson
Kamiak
Kalama
Kelso
La Center
Lakes
Lindbergh
Mount Baker
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
N/A
North Beach
Othello
Olympia
Rochester
Rainier
Shelton
Stadium
Spanaway Lake
Snohomish
Stanwood
Todd Beamer
Tenino
W F West
Winlock
Wilson
White River
Yelm YelmHS
return of the Seahawk 10:00 AM
Clover Park
Hazen
Juanita
Skyline
Sammamish
Chief Sealth
Wednesday, December 11, 2019
  Visitor Home Time  
Decatur Open Night 6:00 PM
Enumclaw
Lincoln
Decatur Decatur
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Hazen   0
Westview, OR   0 Westview H TBD
Judy Emry Invite 8:00 AM
Auburn
Bellingham
Central Kitsap
Enumclaw
Elma
Emerald Ridge
Lynden
Mount Baker
Nooksack Valley
Puyallup
Redmond
Tenino
Wenatchee
Yelm
Foss FossHS
Lady Classic 9:00 AM
Arlington   74
Bishop Blanchet   6
Burlington-Edison   97
Bellingham   46
Blaine   6
Cascade   48
Cedarcrest   33
Camas   18
Chief Sealth   91
Darrington   32
Edmonds-Woodway   38
Friday Harbor   18
Ferndale   80
Federal Way   75
Granite Falls   4
Glacier Peak   0
Jackson   60
Kamiak   35
Kennedy Catholic   0
Kent Meridian   65
Lakewood   21
Lake Stevens   44
Lynnwood   0
Mariner   13
Meadowdale   15
Marysville-Getchell   36
Marysville-Pilchuck   36
Mount Si   0
Mountlake Terrace   0
Mount Vernon   49
Nathan Hale   10
Newport   5
North Creek   22
North Thurston   35
Oak Harbor   20
Rochester   13
Sammamish   14
Woodinville   0
Wilson   28
Everett   102 EvtHS
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
* NPSL League Open Night 5:30 PM
Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Decatur
Kentlake
Kennedy Catholic
Kent Meridian
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Todd Beamer
Tahoma
Thomas Jefferson TJHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Lindbergh Invitational TBD
Kennedy Catholic
Skyline
Lindbergh LHS
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Bellarmine
Curtis
Emerald Ridge
Fife
Franklin Pierce
Federal Way
Granger
Graham Kapowsin
Hazen
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hanford
Kelso
Klahowya
Kentwood
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Olympia
Port Angeles
Puyallup
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Skyview
Sumner
Sunnyside
Shelton
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Toppenish
Tahoma
Thomas Jefferson
Union
Washington
White River
Yelm
Central Kitsap KitPav
Open Mat Round Robin 9:00 AM
Auburn
Auburn Mountainview
Evergreen
Lakeside
Lakes
Steilacoom
Todd Beamer
Decatur Decatur
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 10:00 AM
Washougal
Hermiston, OR
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Enumclaw
Everett
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Forks
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Kent Meridian
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Pasco
Sehome
Steilacoom
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Girls Winter Cup 9:00 AM
Hermiston, OR   0
Chiawana   0
Davis   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Kennewick   0
Kamiakin   0
Kentwood   0
Liberty Bell   0
Liberty   0
Mabton   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Napavine   0
Othello   0
Onalaska   0
Prosser   0
Pasco   0
Quincy   0
Richland   0
Royal   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Toledo   0
Wapato   0
Wahluke   0
Warden   0
Wenatchee   0
White Swan   0
Walla Walla   0
Hanford   0 Hanford
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Puget Sound Leagues Tournament 9:00 AM
Auburn   45
Bethel   64
Bellarmine   28
Curtis   43
Capital   13
Elma   17
Emerald Ridge   43
Federal Way   120
Kentlake   0
Kent Meridian   79
Kentridge   0
Kentwood   0
Mount Rainier   26
Todd Beamer   15
Thomas Jefferson   0
Rogers (Puyallup)   120 RHS
JV/Girls' Tournament 9:30 AM
Evergreen
Hazen
Hoquiam
Mt. Tahoma
Tyee
Highline Tyee
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Liberty Invite
Hazen
Liberty LbrtyHS
Women's Woolley 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Ballard
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Cashmere
Decatur
Darrington
Eastmont
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Granite Falls
Grandview
Glacier Peak
Kamiak
Kennedy Catholic
Kelso
Kentwood
Lynden
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley SWHS Photographer: Dee Torres
Aberdeen Mix and Match 11:00 AM
Auburn
Centralia
Capital
Elma
Forks
Rochester
Rainier
Tenino
W F West
Yelm
Aberdeen Sam Benn G
       Weigh-ins @ 9:00 AM
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
* NPSL Open Night #2 6:00 PM
Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Decatur
Hazen
Kentlake
Kennedy Catholic
Kent Meridian
Kentridge
Todd Beamer
Tahoma
Thomas Jefferson
Enumclaw EHS
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston, OR
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Atown Tourney 10:00 AM
Burlington-Edison   0
Blaine   0
Cascade   0
Chief Sealth   0
Everett   0
Edmonds-Woodway   0
Jackson   0
Kamiak   0
Kennedy Catholic   0
Lakewood   0
Lynden   0
Lakeside   0
Lynnwood   0
Mariner   0
Meadowdale   0
Marysville-Getchell   0
Meridian   0
Marysville-Pilchuck   0
Mountlake Terrace   0
Mount Vernon   0
North Creek   0
Oak Harbor   0
Orting   0
Sedro-Woolley   0
Arlington   0 ArlHS
Wednesday, January 15, 2020
  Visitor Home Time  
Decatur   42
Curtis   24 CHS 7:00 PM
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
* Auburn   0
Muckleshoot Tribal School   2
Lady Huskie Invite 5:00 PM
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Othello PT Gym
Open Mat Night 5:00 PM
Evergreen
Hazen
Kentlake
Mt. Tahoma
Puyallup
Steilacoom
Todd Beamer
Decatur Decatur
* Chief Sealth   10
Tahoma   10 TJHS 5:00 PM
* Chief Sealth   10
Thomas Jefferson   10 TJHS 5:00 PM
* Tahoma   10
Thomas Jefferson   10 TJHS 5:00 PM
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lipstick Open
Auburn
Auburn Mountainview
Bainbridge
Central Kitsap
Clover Park
Chief Sealth
Evergreen
Federal Way
Graham Kapowsin
Issaquah
Ingraham
Mount Rainier
North Kitsap
Olympic
Olympia
Redmond
Shelton
Spanaway Lake
Tyee
Wilson
Yelm
Lakes Photographer: Dee Torres
Lads and Lasses 8:00 AM
Cascade
Elma
Orting
Tahoma
Fife FHS Photographer: Dee Torres
Lady Hawk Invite 9:00 AM
Burlington-Edison   0
Blaine   0
Forks   49
Kamiak   33
Kennedy Catholic   8
Lynden   0
Lake Stevens   0
Mariner   24
Meadowdale   0
Meridian   0
Mount Si   15
Mount Vernon   62
Newport   16
North Creek   18
Nooksack Valley   13
Roosevelt   8
Seattle Academy   0
Skyline   13
Stanwood   74
Shorewood   38
Sedro-Woolley   92
White River   144
Mountlake Terrace   4 MlkTerHS
       Weigh-In at 7:00am
Lady Huskie Invite 10:00 AM
Hermiston, OR   0
Anacortes   0
Burlington-Edison   0
Connell   0
Chiawana   0
Chewelah   0
Cashmere   0
Central Valley   0
Davis   0
Deer Park   0
Ephrata   0
Eastmont   0
Enumclaw   0
Eisenhower   0
Ellensburg   0
East Valley (Yakima)   0
East Valley (Spokane)   0
Grandview   0
Granger   0
Hanford   0
Highland   0
Kiona Benton   0
Kamiakin   0
Kennewick   0
Lynden   0
Lakeside   0
Liberty   0
Lake Stevens   0
Mount Baker   0
Mead   0
Moses Lake   0
Newport (Newport)   0
Naches Valley   0
Pasco   0
Prosser   0
Quincy   0
Royal   0
Richland   0
Rogers (Spokane)   0
River View   0
Southridge   0
Sunnyside   0
Toppenish   0
Tonasket   0
Wenatchee   0
Warden   0
Wapato   0
Wahluke   0
West Valley (Spokane)   0
West Valley (Yakima)   0
Walla Walla   0
Zillah   0
Othello   0 PT Gym
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
* Decatur   0
Federal Way   0 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Thomas Jefferson   18
Federal Way   40 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Todd Beamer   0
Federal Way   54 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Decatur   24
Thomas Jefferson   47 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Decatur   0
Todd Beamer   0 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Thomas Jefferson   0
Todd Beamer   0 FWHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Viking Girls Invitational
Auburn
Black Hills
Ballard
Bellingham
Blaine
Bremerton
Bonney Lake
Bellarmine
Cedarcrest
Curtis
Castle Rock
Chief Sealth
Elma
Enumclaw
Emerald Ridge
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Graham Kapowsin
Hoquiam
Kentridge
Lynden
Olympia
Olympic
Rogers (Puyallup)
Ridgefield
Rochester
Sumner
Sehome
Squalicum
Tahoma
Tenino
Puyallup PHS Photographer: Dee Torres
Lady Knights Invitational 9:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Bremerton
Bellingham
Ballard
Cascade
Concrete
Darrington
Evergreen
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Granite Falls
Glacier Peak
Hazen
Ingraham
Jackson
La Conner
Lakewood
Lindbergh
Lakeside
Lake Stevens
Mariner
Mount Baker
Meadowdale
Marysville-Getchell
Meridian
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
North Thurston
Naches Valley
Nooksack Valley
Oak Harbor
Redmond
Shorecrest
Snohomish
Sedro-Woolley
South Whidbey
Thomas Jefferson
Yelm
Kamiak MarHS
Lady Trapper Invite 10:00 AM
Washougal
Centralia
Capital
Camas
Heritage
Kelso
Kennedy Catholic
La Center
Prairie
Stevenson
W F West
Fort Vancouver FVHS
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Athena Pagent
Elma
Hoquiam
White River
Auburn AHS
Berserker Tournament TBD
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hanford
Kamiak
Kent Meridian
La Center
Lakes
Mariner
Mount Baker
North Kitsap
Olympia
Shelton
Timberline
Wilson
Yelm
Curtis CHS
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Sub Regional Girls Wrestling Tournament 1:00 PM
Auburn
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Decatur
Enumclaw
Federal Way
Hazen
Kennedy Catholic
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Todd Beamer
Tahoma
Thomas Jefferson
Kent Meridian KMHS
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA Region II 2A Championships TBD
Fife
River Ridge
Decatur Decatur