PCL 3A Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
"Jump on In" Tournament 10:00 AM
Washougal
Auburn
Auburn Riverside
Burlington-Edison
Bethel
Bellarmine
Cascade
Columbia - White Salmon
Centralia
Decatur
Elma
Enumclaw
Everett
Forks
Franklin Pierce
Jackson
Kamiak
Kalama
Kelso
La Center
Lakes
Lindbergh
Mount Baker
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
N/A
North Beach
Othello
Olympia
Rochester
Rainier
Shelton
Stadium
Spanaway Lake
Snohomish
Stanwood
Todd Beamer
Tenino
W F West
Winlock
Wilson
White River
Yelm YelmHS
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
Round Robin 5:30 PM
Fife
Stadium SHS
Wednesday, December 11, 2019
  Visitor Home Time  
Decatur Open Night 6:00 PM
Enumclaw
Lincoln
Decatur Decatur
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Judy Emry Invite 8:00 AM
Auburn
Bellingham
Central Kitsap
Enumclaw
Elma
Emerald Ridge
Lynden
Mount Baker
Nooksack Valley
Puyallup
Redmond
Tenino
Wenatchee
Yelm
Foss FossHS
Lady Classic 9:00 AM
Arlington   74
Bishop Blanchet   6
Burlington-Edison   97
Bellingham   46
Blaine   6
Cascade   48
Cedarcrest   33
Camas   18
Chief Sealth   91
Darrington   32
Edmonds-Woodway   38
Friday Harbor   18
Ferndale   80
Federal Way   75
Granite Falls   4
Glacier Peak   0
Jackson   60
Kamiak   35
Kennedy Catholic   0
Kent Meridian   65
Lakewood   21
Lake Stevens   44
Lynnwood   0
Mariner   13
Meadowdale   15
Marysville-Getchell   36
Marysville-Pilchuck   36
Mount Si   0
Mountlake Terrace   0
Mount Vernon   49
Nathan Hale   10
Newport   5
North Creek   22
North Thurston   35
Oak Harbor   20
Rochester   13
Sammamish   14
Woodinville   0
Wilson   28
Everett   102 EvtHS
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
* All Girls PCL match 4:00 PM
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Mt. Tahoma
Stadium
Spanaway Lake
Wilson
Bethel BHS
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 5:00 PM
Hermiston, OR
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Everett
Edmonds-Woodway
Ferndale
Forks
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Oak Harbor
Pasco
Snohomish
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Bellarmine
Curtis
Emerald Ridge
Fife
Franklin Pierce
Federal Way
Granger
Graham Kapowsin
Hazen
Hudson\\\\\\\\\\\\
Hanford
Kelso
Klahowya
Kentwood
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Olympia
Port Angeles
Puyallup
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Skyview
Sumner
Sunnyside
Shelton
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Toppenish
Tahoma
Thomas Jefferson
Union
Washington
White River
Yelm
Central Kitsap KitPav
Open Mat Round Robin 9:00 AM
Auburn
Auburn Mountainview
Evergreen
Lakeside
Lakes
Steilacoom
Todd Beamer
Decatur Decatur
Grizzly Stocking Stuffer 10:00 AM
Aberdeen
Centralia
Capital
Clover Park
Elma
Ilwaco
La Center
Tenino
W F West
Wilson
Hoquiam HHS
Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament 10:00 AM
Washougal
Hermiston, OR
Arlington
Burlington-Edison
Ballard
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Concrete
Camas
Chief Sealth
Darrington
Enumclaw
Everett
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Forks
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kennewick
Kent Meridian
Lincoln
Mount Baker
Meridian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Pasco
Sehome
Steilacoom
Snohomish
Squalicum
Sedro-Woolley
Lynden LHS
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Puget Sound Leagues Tournament 9:00 AM
Auburn   45
Bethel   64
Bellarmine   28
Curtis   43
Capital   13
Elma   17
Emerald Ridge   43
Federal Way   120
Kentlake   0
Kent Meridian   79
Kentridge   0
Kentwood   0
Mount Rainier   26
Todd Beamer   15
Thomas Jefferson   0
Rogers (Puyallup)   120 RHS
JV/Girls' Tournament 9:30 AM
Evergreen
Hazen
Hoquiam
Mt. Tahoma
Tyee
Highline Tyee
Monday, January 6, 2020
  Visitor Home Time  
Military Appreciation Duel 5:00 PM
Spanaway Lake
Clover Park ClovPkHS
Friday, January 10, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite 3:30 PM
Hood River, OR
Hermiston, OR
Aberdeen
Battle Ground
Bellingham
Centralia
Camas
Columbia - White Salmon
Chiawana
Capital
Castle Rock
Enumclaw
Elma
Eatonville
Eisenhower
Ephrata
Emerald Ridge
Forks
Fife
Fort Vancouver
Grandview
Granger
Hudson\\\'s Bay
Hanford
Heritage
Ilwaco
Kiona Benton
Kalama
Kennewick
Kamiakin
La Center
Lincoln
Lakes
Mount Baker
Moses Lake
Mark Morris
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Olympia
Othello
Olympic
Puyallup
Prairie
Pasco
Quincy
R A Long
Rochester
Skyview
Sunnyside
Stevenson
Spanaway Lake
Squalicum
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Toppenish
Toledo
Tenino
Union
W F West
Woodland
Winlock
Wenatchee
White River
Walla Walla
Kelso KHS
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Kelso Invite
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
Kelso KHS
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* All Girls PCL Match 4:00 PM
Bethel
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Mt. Tahoma
Stadium
Spanaway Lake
Wilson WHS
       Create four mixed school teams for a double duals
Friday, January 17, 2020
  Visitor Home Time  
Open Mat Night 5:00 PM
Evergreen
Hazen
Kentlake
Mt. Tahoma
Puyallup
Steilacoom
Todd Beamer
Decatur Decatur
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lipstick Open
Auburn
Auburn Mountainview
Bainbridge
Central Kitsap
Clover Park
Chief Sealth
Evergreen
Federal Way
Graham Kapowsin
Issaquah
Ingraham
Mount Rainier
North Kitsap
Olympic
Olympia
Redmond
Shelton
Spanaway Lake
Tyee
Wilson
Yelm
Lakes Photographer: Jake IvorySaunders
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Viking Girls Invitational
Auburn
Black Hills
Ballard
Bellingham
Blaine
Bremerton
Bonney Lake
Bellarmine
Cedarcrest
Curtis
Castle Rock
Chief Sealth
Elma
Enumclaw
Emerald Ridge
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Graham Kapowsin
Hoquiam
Kentridge
Lynden
Olympia
Olympic
Rogers (Puyallup)
Ridgefield
Rochester
Sumner
Sehome
Squalicum
Tahoma
Tenino
Puyallup PHS Photographer: Dee Torres
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
Double Dual w/G-K, SP. Lake 5:30 PM
Spanaway Lake
Orting OHS
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Berserker Tournament TBD
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hanford
Kamiak
Kent Meridian
La Center
Lakes
Mariner
Mount Baker
North Kitsap
Olympia
Shelton
Timberline
Wilson
Yelm
Curtis CHS
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Day 1 - Girls Sub-Regional 2.2 3:00 PM
Bethel
Bremerton
Bonney Lake
Chimacum
Clover Park
Eatonville
Evergreen
Foss
Fife
Foster
Franklin Pierce
Highline
Klahowya
Kingston
Lakes
Lincoln
Lindbergh
Mt. Tahoma
North Kitsap
North Mason
Orting
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Renton
River Ridge
Stadium
Steilacoom
Sequim
Tyee
Wilson
Washington
White River
Spanaway Lake SLHS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Day 2 - Girls Sub-Regional 2.2 9:00 AM
Bethel
Bremerton
Bonney Lake
Chimacum
Clover Park
Eatonville
Evergreen
Foss
Foster
Fife
Franklin Pierce
Highline
Klahowya
Kingston
Lakes
Lincoln
Lindbergh
Mt. Tahoma
North Kitsap
North Mason
Olympic
Orting
Port Angeles
Port Townsend
Renton
River Ridge
Stadium
Sequim
Steilacoom
Tyee
Wilson
Washington
White River
Spanaway Lake SLHS