Franklin Boys Cross Country Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches


Schedule:
Show Transportation

2021-22 Franklin Varsity Boys Cross Country Schedule

Regular Season

  Date Franklin Opponent Result
* Thu, Sep 16 Rainier Beach @ Franklin
Franklin Lincoln (Seattle)
Cleveland
Rainier Beach
* Wed, Sep 22 Garfield @ Ballard
Franklin Ballard (Host)
Cleveland
Chief Sealth
Garfield
Rainier Beach
West Seattle
* Sat, Sep 25 Bellevue Cross Country Invitational
Franklin Bellevue (Host)
Cedar Park Christian – Mill
Archbishop Murphy
Auburn Riverside
Bishop Blanchet
Burlington-Edison
Bothell
Bush
Cleveland
Central Kitsap
Eastlake
Eastmont
Emerald Ridge
Foster
Garfield
Glacier Peak
Hazen
Issaquah
Jackson
Juanita
Kamiakin
Kennedy Catholic
Kingston
Lakeside (Sea)
Lake Washington
Lynnwood
Meadowdale
Mercer Island
Monroe
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Nathan Hale
Northwest
North Creek
O'Dea
Overlake
Pope John Paul II
Rainier Beach
Redmond
Renton
Roosevelt
Shorecrest
Seattle Christian
Sultan
Seattle Prep.
Shorewood
* Wed, Oct 13 Varsity (Top 14) @ 3:40 PM, JV (Open) @ 4:50 PM
Franklin Nathan Hale (Host)
Ballard
Garfield
Ingraham
Roosevelt
Thu, Oct 21 Metro Championship
Franklin Bishop Blanchet (Host)
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Sat, Oct 30 Sea-King District 2
Franklin Bishop Blanchet (Host)
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
* Sat, Oct 30 3A Seaking District Cross Country Championship Mee
Franklin Bellevue (Host)
Lincoln (Seattle)
Bishop Blanchet
Ballard
Bainbridge
Cleveland
Chief Sealth
Garfield
Hazen
Interlake
Juanita
Lakeside (Sea)
Liberty (Renton)
Lake Washington
Mercer Island
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Sat, Nov 6 Boys Cross Country State Championship Meet
Franklin Bishop Blanchet (Host)
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.