WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Hermiston
  • North Central
  • Kamiakin
  • Mt Spokane
  • Kennewick
  • Shadle Park
2019 GSL / MCC 3A Boys District 8 Soccer
SHARE

2019 GSL / MCC

3A Boys District 8 Soccer

Sites TBD
Thu, May 2 - Sat, May 11

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Children, Senior Citizens
$5

Tournament Seeding

1MCC #1Hermiston
2GSL #1North Central
3MCC #2Kamiakin
4GSL #2Mt Spokane
5MCC #3Kennewick
6GSL #3Shadle Park
7
Thu, May 2 - Sat, May 11
Sites TBD
May 2
  
May 4
  
May 7
  
May 9
  
May 11
 
#1 5 Kennewick 3
4 Mt Spokane 1
            
            
  
#3 5 Kennewick 0
1 Hermiston 1
         
            
#2 6 Shadle Park 1
3 Kamiakin 3
    
#5 3 Kamiakin 1
1 Hermiston 3
      
           
  
#4 3 Kamiakin 1
2 North Central 0
        
            
     
#6 4 Mt Spokane 2
2 North Central 1
     
#9 4 Mt Spokane 0
3 Kamiakin 1
           
        
#8 5 Kennewick 0
4 Mt Spokane 2
  
      
#7 6 Shadle Park 0
5 Kennewick 2
     
           
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
Thu, May 2 - Sat, May 11
Sites TBD
May 2
  
May 4
  
May 7
  
May 9
  
May 11
 
#1 5 Kennewick 3
4 Mt Spokane 1
            
            
  
#3 5 Kennewick 0
1 Hermiston 1
         
            
#2 6 Shadle Park 1
3 Kamiakin 3
    
#5 3 Kamiakin 1
1 Hermiston 3
      
           
  
#4 3 Kamiakin 1
2 North Central 0
        
            
     
#6 4 Mt Spokane 2
2 North Central 1
     
#9 4 Mt Spokane 0
3 Kamiakin 1
           
        
#8 5 Kennewick 0
4 Mt Spokane 2
  
      
#7 6 Shadle Park 0
5 Kennewick 2
     
           
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
 
Thursday, May 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 4:00 PM
Lampson Stadium
Shadle Park 1
@Kamiakin 3
Kamiakin to #4 Shadle Park to #7
#1 4:00 PM
Mt. Spokane HS
Kennewick 3
@Mt Spokane 1
Kennewick to #3 Mt Spokane to #6
 
Saturday, May 4, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 11:00 AM
Joe Albi Stadium
Kamiakin 1
@North Central 0
Kamiakin to #5 North Central to #6
#3 11:00 AM
Kennison Stadium
Kennewick 0
@Hermiston 1
Hermiston to #5 Kennewick to #7
 
Tuesday, May 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 5:00 PM
Lampson Stadium
Kennewick 2
@Shadle Park 0
Kennewick to #8 Out
#5 5:00 PM
Kennison Stadium
Hermiston 3
@Kamiakin 1
First Place Kamiakin to #9
#6 6:30 PM
Joe Albi Stadium
Mt Spokane 2
@North Central 1
Mt Spokane to #8 Out
 
Thursday, May 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 4:00 PM
Lampson Stadium
Kennewick 0
@Mt Spokane 2
Mt Spokane to #9 Out
 
Saturday, May 11, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 12:00 PM
Lampson Stadium
Mt Spokane 0
@Kamiakin 1
Second Place Out