App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2021 1B State Volleyball
SHARE
Thu, Nov 11 - Fri, Nov 12
Yakima Valley SunDome
November 11
  
November 11
  
November 11
  
November 12
  
November 12
 
   
#5 11 Grace Acad 0
6 Wilbur-Creston- 3
         
            
#1 19 Sound Chr Acad 0
14 Willapa Valley 3
    
#17 6 Wilbur-Creston- 0
3 St. John-Endico 3
      
  
#6 14 Willapa Valley 0
3 St. John-Endico 3
        
          
        
#25 3 St. John-Endico 0
2 Mossyrock 3
   
   
#7 10 Crosspoint 0
7 Mary Walker 3
        
           
#2 18 Pateros 0
15 Shoreline Chr 3
    
#18 7 Mary Walker 0
2 Mossyrock 3
      
  
#8 15 Shoreline Chr 0
2 Mossyrock 3
        
          
           
#30 2 Mossyrock 2
1 Oakesdale 3
   
#9 12 Waterville-Mans 0
5 Neah Bay 3
        
           
#3 20 Wilson Creek 0
13 Republic 3
    
#19 5 Neah Bay 0
4 Odessa 3
      
  
#10 13 Republic 1
4 Odessa 3
        
          
        
#26 4 Odessa 0
1 Oakesdale 3
   
   
#11 9 Pomeroy 0
8 Naselle 3
        
           
#4 17 Evergreen Luthe 0
16 Darrington 3
    
#20 8 Naselle 1
1 Oakesdale 3
      
  
#12 16 Darrington 0
1 Oakesdale 3
        
         
#29 3 St. John-Endico 3
4 Odessa 0
           
      
#13 11 Grace Acad 3
14 Willapa Valley 2
     
            
        
#21 11 Grace Acad 0
15 Shoreline Chr 3
   
      
#14 10 Crosspoint 0
15 Shoreline Chr 3
     
           
           
#27 15 Shoreline Chr 1
9 Pomeroy 3
      
#15 12 Waterville-Mans 1
13 Republic 3
     
           
        
#22 13 Republic 0
9 Pomeroy 2
   
      
#16 9 Pomeroy 3
16 Darrington 2
     
           
            
         
#23 6 Wilbur-Creston- 2
7 Mary Walker 3
   
            
           
#28 7 Mary Walker 2
8 Naselle 3
         
#24 5 Neah Bay 2
8 Naselle 3
  
           
            
Click on game box for more game details.
November 11
  
November 11
  
November 11
  
November 12
  
November 12
 
   
#5 11 Grace Acad 0
6 Wilbur-Creston- 3
         
            
#1 19 Sound Chr Acad 0
14 Willapa Valley 3
    
#17 6 Wilbur-Creston- 0
3 St. John-Endico 3
      
  
#6 14 Willapa Valley 0
3 St. John-Endico 3
        
          
        
#25 3 St. John-Endico 0
2 Mossyrock 3
   
   
#7 10 Crosspoint 0
7 Mary Walker 3
        
           
#2 18 Pateros 0
15 Shoreline Chr 3
    
#18 7 Mary Walker 0
2 Mossyrock 3
      
  
#8 15 Shoreline Chr 0
2 Mossyrock 3
        
          
           
#30 2 Mossyrock 2
1 Oakesdale 3
   
#9 12 Waterville-Mans 0
5 Neah Bay 3
        
           
#3 20 Wilson Creek 0
13 Republic 3
    
#19 5 Neah Bay 0
4 Odessa 3
      
  
#10 13 Republic 1
4 Odessa 3
        
          
        
#26 4 Odessa 0
1 Oakesdale 3
   
   
#11 9 Pomeroy 0
8 Naselle 3
        
           
#4 17 Evergreen Luthe 0
16 Darrington 3
    
#20 8 Naselle 1
1 Oakesdale 3
      
  
#12 16 Darrington 0
1 Oakesdale 3
        
         
#29 3 St. John-Endico 3
4 Odessa 0
           
      
#13 11 Grace Acad 3
14 Willapa Valley 2
     
            
        
#21 11 Grace Acad 0
15 Shoreline Chr 3
   
      
#14 10 Crosspoint 0
15 Shoreline Chr 3
     
           
           
#27 15 Shoreline Chr 1
9 Pomeroy 3
      
#15 12 Waterville-Mans 1
13 Republic 3
     
           
        
#22 13 Republic 0
9 Pomeroy 2
   
      
#16 9 Pomeroy 3
16 Darrington 2
     
           
            
         
#23 6 Wilbur-Creston- 2
7 Mary Walker 3
   
            
           
#28 7 Mary Walker 2
8 Naselle 3
         
#24 5 Neah Bay 2
8 Naselle 3
  
           
            
Tap game box for more game details.
 
Thursday, November 11, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 8:00 AM
25-10, 27-25, 25-17
Sound Chr Acad 0
@Willapa Valley 3
Willapa Valley to #6 Out
#2 8:00 AM
25-13, 25-13, 25-12
Pateros 0
@Shoreline Chr 3
Shoreline Chr to #8 Out
#3 8:00 AM
25-14, 25-22, 25-16
Wilson Creek 0
@Republic 3
Republic to #10 Out
#4 8:00 AM
25-8, 25-18, 25-18
Evergreen Lutheran 0
@Darrington 3
Darrington to #12 Out
#5 11:45 AM
TBD
Grace Acad 0
@Wilbur-Creston-Keller 3
Wilbur-Creston-Keller to #17 Grace Acad to #13
#6 11:45 AM
TBD
Willapa Valley 0
@St. John-Endicott/LaCross 3
St. John-Endicott/LaCross to #17 Willapa Valley to #13
#7 11:45 AM
TBD
Crosspoint 0
@Mary Walker 3
Mary Walker to #18 Crosspoint to #14
#8 1:30 PM
TBD
Shoreline Chr 0
@Mossyrock 3
Mossyrock to #18 Shoreline Chr to #14
#9 1:30 PM
TBD
Waterville-Mansfield 0
@Neah Bay 3
Neah Bay to #19 Waterville-Mansfield to #15
#10 1:30 PM
TBD
Republic 1
@Odessa 3
Odessa to #19 Republic to #15
#11 1:30 PM
TBD
Pomeroy 0
@Naselle 3
Naselle to #20 Pomeroy to #16
#12 1:30 PM
TBD
Darrington 0
@Oakesdale 3
Oakesdale to #20 Darrington to #16
#13 6:45 PM
TBD
Grace Acad 3
@Willapa Valley 2
Grace Acad to #21 Out
#14 6:45 PM
TBD
Crosspoint 0
@Shoreline Chr 3
Shoreline Chr to #21 Out
#17 6:45 PM
TBD
Wilbur-Creston-Keller 0
@St. John-Endicott/LaCross 3
St. John-Endicott/LaCross to #25 Wilbur-Creston-Keller to #23
#18 6:45 PM
TBD
Mary Walker 0
@Mossyrock 3
Mossyrock to #25 Mary Walker to #23
#15 8:15 PM
TBD
Waterville-Mansfield 1
@Republic 3
Republic to #22 Out
#16 8:15 PM
TBD
Pomeroy 3
@Darrington 2
Pomeroy to #22 Out
#19 8:15 PM
TBD
Neah Bay 0
@Odessa 3
Odessa to #26 Neah Bay to #24
#20 8:15 PM
TBD
Naselle 1
@Oakesdale 3
Oakesdale to #26 Naselle to #24
 
Friday, November 12, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
TBD
Grace Acad 0
@Shoreline Chr 3
Shoreline Chr to #27 Out
#22 9:45 AM
TBD
Republic 0
@Pomeroy 2
Pomeroy to #27 Out
#23 9:45 AM
TBD
Wilbur-Creston-Keller 2
@Mary Walker 3
Mary Walker to #28 Out
#24 9:45 AM
TBD
Neah Bay 2
@Naselle 3
Naselle to #28 Out
#25 11:45 AM
TBD
St. John-Endicott/LaCross 0
@Mossyrock 3
Mossyrock to #30 St. John-Endicott/LaCross to #29
#26 11:45 AM
TBD
Odessa 0
@Oakesdale 3
Oakesdale to #30 Odessa to #29
#27 1:30 PM
TBD
Shoreline Chr 1
@Pomeroy 3
Seventh Place Eighth Place
#28 1:30 PM
TBD
Mary Walker 2
@Naselle 3
Fifth Place Sixth Place
#29 3:15 PM
TBD
St. John-Endicott/LaCross 3
@Odessa 0
Third Place Fourth Place
#30 3:15 PM
TBD
Mossyrock 2
@Oakesdale 3
First Place Second Place
2021 1B State Volleyball
Yakima Valley SunDome
Thu, Nov 11 - Fri, Nov 12

Director:
Cindy Adsit
cadsit@wiaa.com
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and live set scores.

Trophies

First Place
Winner Game 30
Second Place
Loser Game 30
Third Place
Winner Game 29
Fourth Place
Loser Game 29
Fifth Place
Winner Game 28
Sixth Place
Loser Game 28
Seventh Place
Winner Game 27
Eighth Place
Loser Game 27

Tournament Seeding

1Seed 1Oakesdale
2Seed 2Mossyrock
3Seed 3St. John Endicott-LaCrosse
4Seed 4Odessa
5Seed 5Neah Bay
6Seed 6Wilbur-Creston
7Seed 7Mary Walker
8Seed 8Naselle
9Seed 9Pomeroy
10Seed 10Crosspoint
11Seed 11Grace Academy
12Seed 12Waterville
13Seed 13Republic
14Seed 14Willapa Valley
15Seed 15Shoreline Christian
16Seed 16Darrington
17Seed 17Evergreen Lutheran
18Seed 18Pateros
19Seed 19Sound Christian Academy
20Seed 20Wilson Creek