App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2022 District 1/2 1B Fastpitch Softball
SHARE
Thu, May 12 - Sat, May 21
May 12
  
May 17
  
May 19
  
May 21
CROSSOVER
 
#1 6 Concordia Chr A 0
3 Orcas Island 7
         
  
#3 3 Orcas Island 3
2 Darrington 13
      
    
#5 2 Darrington 13
1 Quilcene 14
   
#2 5 Pope John Paul 2
4 Muckleshoot Tri 12
       
  
#4 4 Muckleshoot Tri 2
1 Quilcene 17
     
       
#6 7 District 4 #2 6
2 Darrington 7
        
         
Click on game box for more game details.
May 12
  
May 17
  
May 19
  
May 21
CROSSOVER
 
#1 6 Concordia Chr A 0
3 Orcas Island 7
         
  
#3 3 Orcas Island 3
2 Darrington 13
      
    
#5 2 Darrington 13
1 Quilcene 14
   
#2 5 Pope John Paul 2
4 Muckleshoot Tri 12
       
  
#4 4 Muckleshoot Tri 2
1 Quilcene 17
     
       
#6 7 District 4 #2 6
2 Darrington 7
        
         
Tap game box for more game details.
 
Thursday, May 12, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 3:00 PM
Orcas Island HS
Concordia Chr Acad 0
@Orcas Island 7
Orcas Island to #3 Out
#2 3:30 PM
@ Higher Seed
Pope John Paul II 2
@Muckleshoot Tribal 12
Muckleshoot Tribal to #4 Out
 
Tuesday, May 17, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 2:00 PM
Darrington HS
Orcas Island 3
@Darrington 13
Darrington to #5 Out
#4 4:15 PM
Quilcene HS
Muckleshoot Tribal 2
@Quilcene 17
Quilcene to #5 Out
 
Thursday, May 19, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 3:00 PM
Yelm HS
Darrington 13
@Quilcene 14
First Place Darrington to #6
 
Saturday, May 21, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 1:00 PM
Shelton HS
Darrington 7
@District 4 #2 6
Second Place Out
2022 District 1/2 1B Fastpitch Softball
Thu, May 12 - Sat, May 21

Director:
Mark Thompson
mthompson@qsd48.org
Winners of Games #5 and #6 advance to State. WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament bracket. D4 #1 is automatic to state, then D1/2 champion will be determine in game 5. D1/2 #2 will be loser of G5 and will play D4 #2 in G6 winner to state.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and results.

On to State

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 6

Tournament Seeding

1Seed 1Quilcene
2Seed 2Darrington
3Seed 3Orcas Island
4Seed 4Muckleshoot Tribal School
5Seed 5Pope John Paul II
6Seed 6Concordia Christian Academy
7District 4 #2